Czy jedna chwila jest w stanie odmienić na zawsze życie kilku osób? Czy chęć niesienia pomocy drugiej osobie ściągnie na bohaterów zło i cierpienie? A może prawa rządzące światem ludzi są zakłamane i zbyt szablonowe? Książka autorstwa Isabel Allende obrazuje jak prawo bywa okrutne, a sprawiedliwość ślepa…

Najnowsza powieść Isabel Allende W samym środku zimy przenosi czytelnika na ulice zaśnieżonego Brooklynu. Na ich ulicach zwiążą się losy trzech bohaterów: sześćdziesięcioletniego Richarda Bowmaster – profesora uniwersyteckiego, Evelyn Ortegi – nielegalnej imigrantki z Gwatemali oraz Luci Maraz – lokatorki profesora i koleżanki z uniwersytetu.

Jedno uderzenie

Historia rozpoczyna się od momentu, w którym podczas szalejącej śnieżycy profesor Bowmaster wjeżdża w samochód młodej Evelyn Ortegi. Wydawać by się mogło, że to incydentalne zajście, lekka stłuczka. W rzeczywistości jednak to zdarzenie pociągnie za sobą szereg innych. Nagle w drzwiach domu profesora staje młoda nielegalna imigrantka – Evelyn prosząc Richarda o pomoc. Zakłopotany sześćdziesięciolatek nie do końca rozumiejąc co mówi do niego dziewczyna prosi o pomoc swoją współlokatorkę Lucię. Cała trójka rusza ku najtrudniejszym wyzwaniom. Muszą bowiem uciekać przed gangsterem, policją, w dodatku z nieżywą kobietą w bagażniku samochodu, zawiniętą w dywan. Podczas podróży czytelnik poznaje bliżej historię każdego z bohaterów. Przed bohaterami pojawia się szansa nie tylko na rozwiązanie zagadkowej sprawy dziewczyny z Gwatemali, ale także szansa na miłość pomiędzy Richardem i Lucią. Czy bohaterowie przetrwają próbę…?

Trafiła na człowieka pokrytego niewidzialnymi bliznami, a on wyraźnie widział cienkie skaleczenia, jakie zostawiło na niej życie.

W samym środku zimy to książka, która jest napisana przemyślanie, autorka przytacza dużo kontekstów i sytuacji politycznych krajów, z których pochodzą bohaterowie. Alleende zastosowała w swojej powieści efektywną narrację, która jest dużym walorem książki. Autorka przedstawia historię, która może być historią każdego. Nieprzewidziane okoliczności, które znienacka zmieniają życie bohaterów, a przede wszystkim przedstawienie, że w trudnych sytuacjach ludzie potrafią jak nigdy otworzyć się na siebie… Warto sięgnąć po tę pozycję i zatopić się w strony śnieżnej, zimowej opowieści.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu: