Ostatnio ukazał się drugi tom serii powieści kryminalnych „Śledztwa księcia Setny” Christiana Jaco, których akcja rozgrywa się w Starożytnym Egipcie. Tytuł drugiej części to „Zakazana księga”. Recenzję pierwszego tomu, „Przeklęty grobowiec”, znajdziecie na naszej stronie. W ramach przypomnienia, akcja rozgrywa za panowania Ramzesa II.
W książkach pojawia się kilku bohaterów. Przede wszystkim są to synowie Ramzesa, skryba Setna i generał Ramesu, narzeczona Setny Sekhet i jej ojciec Keku. Do tego kilka pomniejszych postaci, jak Ched Wybawca, Syryjczyk Kalasz i Stary. Pierwszej książce, „Przeklęty grobowiec”, towarzyszy zawrotne tempo akcji, której znajomość jest niezbędna do zrozumienia fabuły drugiego tomu. Autor sprytnie z tego wybrnął, ponieważ na początku „Zakazanej księgi” znajduje się wstęp, w którym jest streszczona pierwsza część.
A o czym opowiada „Zakazana księga”? Po tym jak zostaje otwarty przeklęty grobowiec, a Egiptowi zagraża niebezpieczeństwo, Ramzes szuka sposobu na rozwiązanie kłopotów. Kiedy żegnamy się z bohaterami w pierwszej części, Setna wyrusza do stolicy, by spotkać się z ojcem, a Sekhet ucieka z posiadłości Keku wierząc, że ten jej nie znajdzie. Keku natomiast wciąż ma nadzieję, że jego córka, kapłanka, zdecyduje się na to, by dołączyć do niego i pomóc zapanować Złu. Po otwarciu grobowca, kluczowym dla zdobycia władzy jest posiadanie Księgi Thota, a ta jeżeli w ogóle istnieje, jest pilnie strzeżona przez bogów. Tylko ona może powstrzymać czarownika, który ukradł z grobowca dzban zapieczętowany przez Ozyrysa. Podobnie jak w pierwszym tomie, każdy rozdział to wartka akcja, przy której trzeba się skupić, żeby się nie zgubić. Setna usiłuje znaleźć Księgę Thota, Sekhet znaleźć Setnę, Ramesu chce znać miejsce pobytu Sekhet, którą w dalszym ciągu chce poślubić, a Keku? W dalszym ciągu układa swój niecny plan…
„Ze swoich niepowodzeń Keku wyciągnął lekcje, a ostatnia z nich była bardzo ważna. Oto narzeczony jego córki dysponuje szczególną mocą, której być może sam nie jest świadom. Ta moc mogłaby wpłynąć na Sekhet i zawrócić ją z drogi, jaką przewidział dla niej ojciec. Najwyraźniej Setna, nie wiedząc o tym, był jednym z najpotężniejszych oręży przeciwko królestwu Zła, które zamierzał ustanowić Keku za pomocą zapieczętowanego dzbana. Mag nie lekceważył wroga.”
Ponieważ Christian Jaco jest francuskim egiptologiem w książce pojawia się sporo odniesień do historii, kultury i wierzeń Starożytnego Egiptu. Szybkie tempo akcji, śledztwa, zdrady, morderstwa, tajemnice z udziałem bóstw… Do tego dochodzą piękne ilustracje na wzór tego, co można znaleźć w piramidach i książkach naukowych. Stanowią doskonałe uzupełnienie całości. W planach są jeszcze dwie części „Złodziej dusz” i „Pojedynek magów” – już nie mogę się doczekać, kiedy się ukażą! Myślę, że fani Starożytnego Egiptu, książek kryminalnych i przygodowych, też. Bez zwątpienia autor stworzył serię powieści kryminalnych, które pod każdym względem są unikatowe i niepodrabialne.
Za książkę do recenzji dziękujemy
buying prednisone on line: http://prednisone1st.store/# buy prednisone mexico