sila-glosu-jak-mowic-by-ludzie-chcieli-sluchac-b-iext31927370Zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że jednych osób słuchamy jak zaczarowani, a głos innych osób wywołuje u nas znużenie i senność? Nie zawsze jest to kwestia tego, że mówią ciekawie lub mądrze. Po prostu niektórzy mówią dynamiczniej, płynniej, ładniej. Po prostu mówią lepiej.

Nasz głos to najsilniejsza broń, wiele osób, np. politycy, używa go by zjednać sobie ludzi. Odpowiednia modulacja, ton głosu to coś, co dzięki pracy można opanować do perfekcji i spowodować, że inni będą nas pozytywnie odbierali. Wystarczy zastosować odpowiednie techniki. Właśnie te techniki, zdradza nam w swojej książce Katarzyna Pietroń, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, trener głosu. Poradnik jest zbiorem wskazówek, dzięki którym nasz głos będzie silniejszy, bardziej przekonujący, będzie wyrażał pewność siebie mówcy. Książka skierowana jest do osób pracujących głosem, czyli nauczycieli, wykładowców akademickich, dziennikarzy, aktorów, osób zajmujących się marketingiem, zarządzaniem czy występujących publicznie.

Na początek oczywiście nieco teorii. W końcu bez teoretycznych podstaw nic nie osiągniemy. Katarzyna Pietroń przedstawia szczegółowo zagadnienia związane z dykcją i artykulacją głosek, bardzo ważną dla osób pracujących głosem – higieną głosu, wpływem stresu na nasz głos, radzeniu sobie z tremą czy wykorzystaniu umiejętności aktorskich.

Drugą część książki stanowią ćwiczenia. Znajdziecie tu ćwiczenia uczące prawidłowego wymawiania trudnych sylab, wyrazów i zdań, trudne wierszyki i rymowanki, ćwiczenia na rozgrzanie głosu, wprawki czy afirmacje. Część ta również zawiera obszerny spis najczęstszych problemów z głosem oraz wyjaśnienie, jaka jest ich przyczyna. Autorka umieściła tam również spis chorób i dolegliwości związanych z aparatem mowy, które mogą wpływać na emisję naszego głosu.

Na zakończenie autorka umieściła w poradniku kilka przydatnych słów od ekspertów – logopedów, językoznawców, specjalistów od techniki mowy.

„Siła głosu” to znakomity poradnik dla osób, które na co dzień pracują głosem. Zarówno tych, którzy temat pracy nad głosem już znają, jak i osób początkujących Każdy, przy odrobinie wysiłku, może ułatwić sobie codzienną pracę i nauczyć się technik, które pomogą mu być chętniej słuchanym lub docierać do szerszej grupy odbiorców.

Wszelkie treści, szczególnie ćwiczenia są podane bardzo przejrzyście, zrozumiale, nie ma tu niepotrzebnego chaosu informacyjnego, który utrudniłby odbiór treści. Jest to ogromny plus tego poradnika. Dodatkowym jego atutem jest płyta CD zawierająca ćwiczenia. Dzięki niej będziemy pewni, czy prawidłowo je zrozumieliśmy i wykonujemy.

Poradnik „Siła głosu. Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać” będzie znakomitym początkiem do pracy nad własnym głosem, a regularne ćwiczenia pozwolą każdemu odnieść sukces w tej dziedzinie.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Sensus

logo_sensus