blisko-chmurPierwsza książka Sylwii Trojanowskiej, „Szkoła latania”, skupia się wokół tracenia na wadze, rosnącej samooceny i pierwszej miłości Katarzyny Laski. W pierwszych rozdziałach poznajemy zakompleksioną dziewczynę, której waga przekracza 100 kg, po czym towarzyszymy jej w sesjach grupowych i trudach związanych z utratą masy ciała. „Blisko chmur” stanowi bezpośrednią kontynuację perypetii Kaśki, a jednak jest całkiem inna niż „Szkoła latania”.

Tym razem dieta i samoocena nie stanowią głównego wątku fabuły. Na pierwszy plan wychodzą problemy miłosne, i to nie byle jakie. Podobnie jak pierwszą część, tak i tą powieść odsłuchałam w wersji audio. Obie czytane są przez tą samą lektorkę, Joannę Domańską. Podczas sesji w „Szkole latania” Kaśka poznała Maksa, który stał się dla niej centralnym punktem życia. Już od pierwszych stron najnowszej powieści Sylwii Trojanowskiej, Kaśka ma złamane serce i próbuje sobie ułożyć życie od nowa. Wszystko dlatego, że w płomienne uczucie wtrąciła się Karolina, była dziewczyna chłopaka oznajmiając, że jest z nim w ciąży. Tak ogromny zawód sprawia, że Kaśka traci chęć do życia, poczucie wartości maleje, a dbałość o zdrowy styl życia staje pod znakiem zapytania. Czy w obliczu takich okoliczności, dziewczyna ma szansę na szczęście? Czy w momencie, kiedy Maks będzie robił wszystko, by znów byli parą, Kaśka podejmie właściwą decyzję?

O ile pierwsza część skupia się na próbie zmiany życia, znalezieniu w sobie motywacji do działania, druga to przede wszystkim emocje i uczucia. Teoretycznie książki można czytać lub słuchać osobno, ale dzięki znajomości „Szkoły latania” można w pełni zrozumieć sytuację Kaśki, to jak wiele musiała przejść, by znaleźć się w tym punkcie, w którym spotykamy ją w powieści „Blisko chmur”. Podobnie jak ostatnio, lektorka doskonale potrafiła wczuć się w to, co chciała przekazać autorka. Poprzednim razem istotny był sposób, w jaki mówiła terapeutka, Penelopa, by zmotywować do działania. W książce „Blisko chmur” ważne jest głosowe przedstawienie bólu, cierpienia, tęsknoty i miłości. Oba audiobooki były czytane przez tą samą osobę, ale ich wykonanie się różniło, tak samo jak różne były główne kierunki akcji.

Poniżej krótki fragment książki „Blisko chmur” w interpretacji Joanny Domańskiej:


Audiobook został objęty przez nas patronatem medialnym dzięki współpracy z Wydawnictwem Story Box

logo-story