Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć kilkulatkowi działanie zegara? Możesz posiłkować się książką „Mój pierwszy zegar” autorstwa Natalie Munday.
Określenie czasu na zegarku z tarczą to prawdziwe wyzwanie dla malucha. Zwłaszcza że w Polsce podajemy godziny od pierwszej do dwudziestej czwartej, a przecież na tarczy widnieje tylko dwanaście liczb.
Na szczęście rynek edukacyjnych książek dla dzieci wychodzi naprzeciw temu problemowi. W księgarniach i bibliotekach można znaleźć wiele tytułów zajmujących się czasowymi zagwozdkami. Na przykład „Mój pierwszy zegar” Natalie Munday.
Jak to działa?
Książka należy do egmontowego cyklu Akademia Mądrego Dziecka. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Przejrzystemu tekstowi towarzyszą atrakcyjne kolorowe ilustracje Becky Cloonan. Format jest nietypowy, bo książkę rozkłada się na trzy części, dzięki czemu obok każdej strony widać zegar z ruchomymi wskazówkami. Zadaniem dziecka jest przesunięcie wskazówek na podane pozycje:
Szukaj w środku małych czerwonych zegarów. Kiedy znajdziesz któryś z nich, przeczytaj instrukcję i przesuń wskazówki dużego zegara tak, żeby pokazywały tę samą godzinę, co mały zegar.*
Proste, prawda?
Interakcja i kojarzenie
Mały czytelnik podąża za wskazówkami nie tylko zegara, ale także sympatycznych bohaterów historii. Grupę przyjaciół tworzą: tygrys Tomek, słonica Sylwia, krokodyl Karol i żyrafa Żaneta. Brzdąc towarzyszy im w codziennych czynnościach, w domu i w przedszkolu. Poszczególne wydarzenia mają miejsce o konkretnej porze, którą należy oznaczyć na zegarze. Nauka przez interakcję i kojarzenie sprawia, że przyswojenie zasad funkcjonowania zegarka wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
* Cytat pochodzi z recenzowanej książki.
** Na wszystkich zdjęciach znajdują się strony recenzowanej książki.
Za książkę do recenzji dziękujemy:
One Reply to “„Mój pierwszy zegar” – Natalie Munday”