Ciało człowieka codziennie wydaje całą gamę dźwięków. Kiedy i jak powstają? Tego wszystkiego dowiecie się z książki Marty Maruszczak.

Codziennie wydajemy z siebie przeróżne fizjologiczne dźwięki. Bekamy, puszczamy bąki, burczy nam w brzuchu, ziewamy, kaszlemy, kichamy, mamy czkawkę, chrapiemy podczas snu, bije nam serce, szczękamy zębami, śmiejemy się, płaczemy, mówimy, gwiżdżemy, śpiewamy czy trzeszczy lub chrupie nam w kościach. Nie jest to nic zaskakującego, choć niektóre z tych dźwięków są w pewnych okolicznościach wstydliwe lub niepożądane. Pewne z nich mogą wprawić nas w zakłopotanie. Nad niektórymi nie mamy w ogóle kontroli. Dzięki autorom książki „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” poznacie i zrozumiecie okoliczności ich powstawania.

Każdemu z dźwięków poświęcili całe dwie strony, szczegółowo opisując i obrazowo ilustrując ich mechanizmy. Znajdziecie tam informację, dlaczego np. burczy nam w brzuchu czy puszczamy bąki. Dowiecie się skąd pochodzą te hałasy, co na nie wpływa, kiedy występują. Autorzy zadbali również o garść ciekawostek na temat wydawanego dźwięku, w tym także informację odnoszącą się do świata zwierząt i wydawania przez nie danego odgłosu. Nie zabrakło również pomysłów na proste doświadczenia ułatwiające zrozumienie mechanizmu powstawania konkretnego dźwięku.

Zabawne ilustracje Artura Gulewicza dodatkowo ułatwiają zrozumienie tematu i urozmaicają całość, tym samym czyniąc książkę jeszcze bardziej atrakcyjną. Kolorowe strony, czytelne informacje i twarda oprawa sprawiają, że będzie znakomitym prezentem na każdą okazję.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu