O tym jak wiele jest pięknych obrzędów i tradycji zakorzenionych w naszej kulturze możemy się przekonać przy okazji niejednej uroczystości. Jednocześnie wiele jest świąt pogańskich, które pojawiają się także w kulturach innych krajów. Przykładem jest zbliżająca się Noc Świętojańska, inaczej zwana Nocą Kupały. Według tradycji słowiańskiej było to święto wody, ognia i miłości. Przyrównuje się je czasem do Walentynek.
Pomimo tego, że nie wszystkie obrzędy odbywają się z tak dużym namaszczeniem, jak to się działo przed laty, wiele regionów Polski pielęgnuje te tradycje organizując różne wydarzenia z tym związane. Jeżeli będziecie chcieli poznać znaczenie i zwyczaje, jakie towarzyszyły przy okazji tego święta naszym przodkom, zachęcam do lektury wcześniejszego artykułu „Magiczna noc, jedyna taka – tradycja Nocy Świętojańskiej” Dowiecie się z niego także tego, jak ta noc wyglądała w innych częściach Europy.
Jednak tym razem mamy dla Was coś innego. Przygotowałyśmy zestawienie różnych imprez kulturalnych, które będą odbywały się z okazji Nocy Świętojańskiej. Ponieważ starałyśmy się dobierać je tak, by były z różnych części naszego kraju, być może znajdziecie coś blisko siebie. Ich wspólnym mianownikiem jest doborowa zabawa, możliwość wzięcia udziału w tradycyjnych obrzędach i unosząca się w powietrzu magiczna moc. Kto wie, może i Wam dane będzie spotkać swoją miłość? A może czeka na Was tajemniczy kwiat paproci? Zapraszamy!
20-21.06. Zamek Książąt Pomorskich – Szczecin
Od wczesnych godzin popołudniowych będzie można odwiedzić osadę słowiańską, stanowiska rzemieślnicze i obóz wojów. Poza licznymi koncertami, będzie można poczuć ducha dawnych Słowian, zobaczyć prezentację zapomnianych często rzemiosł jak kowalstwo, lutnictwo, kamieniarstwo oraz uczestniczyć w pokazie walk. Wszystkie białogłowy zaproszone są do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek zrobiony z polnych kwiatów.
Dokładny program znajdziecie na stronie Zamku Książąt Pomorskich
20-21.06. Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów – Wolin
Przygotowany na Noc Kupały program jest niezwykle różnorodny i nieodzownie kojarzący się z ogniem, wodą, księżycem, urodzajem… W czym będzie można wziąć udział? W teatrze ognia, korowodzie z pochodami, w dawnych obrzędach, warsztatach rzemiosł, wysłuchaniu muzyki dawnej, degustacji słowiańskich potraw i wielu innych. Jeśli chcecie czegoś, co pozwoli Wam przenieść się w czasie – to jest to!
Szczegóły znajdziecie na stronie Stowarzyszenia
20.06. – Wianki nad Wisłą 2015 – Warszawa
Osoby z Warszawy i okolic w sobotę zapraszamy na Podzamcze, gdzie odbędzie się Piknik Świętojański, łączący dwa brzegi Wisły. Wieczorem odbędą się koncerty znanych gwiazd jak Maciej Maleńczuk, Rebeka, czy GrubSon. Oprócz nich czekać będą takie atrakcje, jak malowanie żagli, parada tradycyjnych łodzi na żaglach, Wiankowa Poczta Rzeczna i wiele innych. O północy niebo rozświetli pokaz sztucznych ogni.
Szczegóły znajdziecie na stronie NaszeMiasto.pl
20.06. – Wianki – Święto Muzyki i Jarmark Świętojański– Kraków
Odniesienia do pogańskiej Nocy Świętojańskiej nie może zabraknąć w tak starym mieście jak Kraków! Jeżeli planujecie wizytę w Krakowie w najbliższą sobotę, koniecznie weźcie pod uwagę to wydarzenie. Na co możecie liczyć? Na tradycyjne puszczanie wianków na Wiśle, wesoły piknik, fantastyczną muzykę, produkty kupców i rzemieślników na Jarmarku Świętojańskim, doborową muzykę i pokaz sztucznych ogni. Duży przekrój repertuaru muzycznego i pozostałych atrakcji, czyni to wydarzenie idealnym dla całej rodziny.
Więcej informacji jest na stronie organizatora Wianki – Święto Muzyki
20.06. – Cudawianki – Gdynia
Dla osób szukającej unikatowej propozycji spędzenia Nocy Świętojańskiej, sceneria miejskiej plaży i bulwaru może być bardzo kusząca. Na scenie wystąpią m.in. muzycy pochodzący z Lizbony – Buraka Som Sistema. A ponadto w programie jest plecenie eko i etnowianków oraz wielki Cudapiknik.
Szczegóły są na stronie Trójmiasta
21.06. – Muzeum Górnośląska Park Etnograficzny – Chorzów
Już sama obecność na terenie skansenu potrafi przenieść zwiedzających w odległe czasy. Pośród łąk i lasów znajdują się dawne chaty z pełnym wyposażeniem i zagrody ze zwierzętami. Z okazji Nocy Świętojańskiej prezentowane będą dawne zwyczaje w tym puszczanie na wianków na wodzie, skoki przez ognisko, wróżenie z ziół i szukanie kwiatu paproci.
Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę Muzeum
21.06. – Festiwal Nocy Świętojańskiej – Tomaszkowice
Główną atrakcją Festiwalu ma być pojawienie się na scenie takich zespołów jak Pawie Pióro, Nevada i Bodzanowianka. Poza tym goście mogą liczyć na takie atrakcje jak inscenizacje prastarych tradycji świętojańskich, warsztaty wicia wianków i kuchnię świętojańską.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Powiatu Wielickiego
24.06. – Jarmark Świętojański – Wrocław
Do Wrocławia zapraszamy na Jarmark Świętojański, gdzie każdy będzie mógł zaznać prawdziwiej uczty dla oczu i podniebienia. To ogromna różnorodność kolorów i smaków. Efektu dopełni wystawa Ogrodów Świętojańskich przy Pręgierzu, gdzie odbędą się warsztaty florystyczne dla najmłodszych.
Przeczytacie o tym na stronie Jarmarku
26.06. – Noc Świętojańska – Gliwice
Wieczorna impreza na Placu Krakowskim w Gliwicach to prawdziwa gratka dla wszystkich muzycznych koneserów. Tym razem usłyszeć będzie można utwory Dawida Podsiadło i zespołu Bracia. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Cugowski – lider zespołu Budka Suflera. Organizatorem jest Gliwicki Teatr Muzyczny.
Więcej znajdziecie na stronie Miasta Gliwice
Z całą pewnością nie wyczerpałyśmy wszystkich kulturalnych propozycji, dlatego jeśli jest coś na co warto w najbliższym czasie zwrócić uwagę, podzielnie się tym z nami i resztą Czytelników!