venflon-frontLubicie mocne brzmienie nasączone elektroniką, czysty śpiew i opętańcze krzyki przeplatające się chóralnym refrenem? Jeżeli tak, to sięgnijcie po „Sztukę Upadku” zespołu Venflon. Nie znałam wcześniej tego zespołu, a zaintrygował mnie tytuł ich ostatniej płyty oraz okładka. Interesuje mnie sztuka, która mówi również o tym, co w nas słabe i co mąci naszą naturę.

Zespół od 2003 roku stopniowo umacnia swoją pozycję na polskiej scenie ciężkiego grania. Ich ostatnia płyta ukazała się z początkiem października ubiegłego. Była zapowiadana jako Cięższa i bardziej metalowa niż dotychczasowa twórczość grupy. To mocne, surowe i mięsiste brzmienie szczególnie do gustu może przypaść męskiej grupie słuchaczy.

Pierwszy odsłuch utworów wbija  w fotel. Utwór Wszystko co masz, Zero czy Wyzwanie to iście thrashowy riff . Płyta jest równa i stanowi dźwiękowy monolit. Depresyjne teksty przenikają głęboko do umysłu:

Nie rozumiem już tego świata, ten świat odrzucił mnie

Maciek Ormoch

W utworach panuje niepokój, niepokojące riffy w zwrotce i dźwięk gitary robią swoje. Brzmienie zespołu wzorowane jest na amerykańskim graniu, które z szorstkim wokalem i tekstem stanowi niezapomniane przeżycie. Grupa śpiewa po polsku, co może niejako ograniczyć ich ewentualną ekspansję w świat. Ale może ich celem jest kariera w języku polskim. Trzymam za nich kciuki.

Poczujesz jak zatracasz się. Zatruwam twą krew. Pozwalasz bym ranił cię. Powoli dusisz się

Maciek Ormoch

Utwory:

1. Obcy
2. Wszystko co masz
3. Miłość
4. Wyzwanie
5. Anioł śmierci
6. Zero
7. Pełen nienawiści
8. Chory sen
9. Tu i teraz
10. Wirus
11. Nie proś mnie

Obecnie Venflon występuje w składzie:
Maciej Ornoch – wokal
Witold „Tolek” Danecki – gitara
Radosław Modro – gitara
Maksymilian Malinowski – bas
Paweł „Gajos” Gajewski – perkusja

venflon

fot.kreciola.tv

Za płytę do recenzji dziękujemy

fonografika_logo