Taka miłość zdarza się tylko raz w życiu. Miłość, która przetrwa wszelkie przeciwności losu, trwa wbrew wszystkim i wszystkiemu. Maria Paszyńska w książce „Willa pod zwariowaną gwiazdą” udowodniła, że można pięknie pisać o miłości, wojnie i okrucieństwie.

Akcja powieści toczy się latem 1939 roku w warszawskim zoo, stworzonym przez Jana i Antoninę Żabińskich. To opowieść i losach trojga ludzi uwikłanych w historię i sieć własnych uczuć. Opowieść o losach fikcyjnych oraz prawdziwych postaci, którym przyszło żyć w czasie wojny.

Miłosny trójkąt wojenny

Piotr to syn złodzieja i wnuk prostytutki. Wychowywał się bez matki. Matkowała mu babcia, która poświęcała mu dużo czasu i nauczyła chłopaka czytać. Piotr całe godziny spędzał nad książkami, które były jego najlepszymi przyjaciółmi. Marzył o tym, żeby móc kiedyś zobaczyć słonia, o którym czytał. Gdy w 1928 roku w Warszawie otwarto zoo, w którym chłopak otrzymał posadę kornaka, spełniło się marzenie jego dzieciństwa. 

Ada jest ranna i mało pamięta. Nie wie, gdzie się znajduje. Jest zdezorientowana i nie rozumie otaczającej ją rzeczywistości. Spodziewa się dziecka, ale nie wie, kto jest jego ojcem. W jej życie wkracza pewnien tajemniczy mężczyzna, który chce jej pomóc, ale czy dziewczyna może mu zaufać?

Daniel jest Żydem i pracuje jako lekarz. Spędził dużo czasu w szpitalu w getcie, gdzie ratował ludzi. Pewnego dnia po powrocie do domu nie zastał w nim ukochanej żony i córki.  Czy uda mu się je odnaleźć?

Miejsce dla szukających ukojenia

Piotr, Ada i Daniel spotkają się w willi Żabińskich. Właściciele zoo zostali zmuszeni do odstrzału wielu zwierząt,  lecz mimo to wciąż pomagają innym zwierzętom jak tylko mogą. W książce Marii Paszyńskiej wojna, getto, historia Jana i Antoniny Żabińskich oraz warszawskiego zoo stanowią tło historyczne dla losów Piotra, Ady i Daniela. Autorka bardzo precyzyjnie opisuje ich codzienne życie, które usiłują ułożyć sobie na nowo. U Żabińskich najbardziej ceniono miłość, szacunek i wiarę. 

 „Willa pod zwariowana gwiazdą” pięknie opowiada o zagubionych duszach, które szukają schronienia i miłości. Bohaterowie są wyraziści, pełni pomysłów i potrafią przystosować się do otaczającej ich rzeczywistości. Książka stanowi doskonałe połączenie historii i fikcji literackiej. Przepełniona jest emocjami i zostaje na długo w pamięci czytelników.

W nas i groza, i piękno, śmierć i życie, gniew i łagodność. Jesteśmy trochę dzicy, choć usiłujemy to ukryć, stłamsić wszelkie nieuporządkowanie naszej natury, poruszając się w uregulowanym korycie cywilizacji. 


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy: