Jajko. Podobno to od niego się wszystko zaczyna. Tak przynajmniej twierdzili starożytni Rzymianie. Asia Gwis i Eliza Piotrowska postanowiły się mu więc przyjrzeć z bliska i tak powstała fascynująca książka „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel – mogel dla dociekliwych”.

Ta książka to niezwykły twór, stworzony przez dwie kobiety. Eliza Piotrowska, napisała wspaniałe teksty, pełne przeróżnych ciekawostek. Założę się, że z wielu faktów nie zdawaliście sobie nigdy sprawy. To skarbnica wiedzy na temat jaj i ich obecności w wielu miejscach, niekoniecznie na stole. Ale czym byłby nawet najbardziej interesujący, ale suchy tekst, gdyby nie było do niego ilustracji? Asia Gwis okrasiła go przepięknymi, zjawiskowymi i niezwykle klimatycznymi ilustracjami, których przykłady znajdziecie poniżej. Miałam problem, które sfotografować by Wam pokazać, ponieważ każda strona jest niezwykle ciekawa, zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizualnym.

Co w niej znajdziecie? Można powiedzieć, że wszystko. Ale jeśli mamy zagłębić się w szczegóły, to opisane są tu takie tematy jak: różne rodzaje i kształty ptasich jaj, jaja egzotyczne, prehistoryczne i takie, które są wielkości jak ziarnko ryżu. Przeczytacie o mrówkach, pszczołach i kurzej fabryce działającej 24 godziny. Dowiecie się jak zbudowane jest jajko, jak powinno się z nim obchodzić, sprawdzić jego świeżość czy odpowiednio ugotować. Poznacie fakty na temat zdrowotnych właściwości jaj, zastosowania ich skorupek, narodowych potraw z jajkiem w składzie oraz tych najdziwniejszych, które wcale apetycznie nie wyglądają. Dowiecie się skąd wzięła się tradycja malowania jaj oraz poznacie sposoby na wykonanie pisanek. Przeczytacie również o obecności jajek w sztuce i architekturze. Tak, tam też się znajdują. Poznacie ciekawostki na temat jajek, a także dowiecie się, co robią w kosmosie. To tylko niektóre z tematów, o których dowiecie się z tej książki. Bo liczy ona aż dziewięćdziesiąt pięć stron takich informacji.

Nie tylko znakomita treść i przepiękne ilustracje zasługują na uwagę, lecz także jej wykonanie i wielkość. Książka została wydana w formacie zbliżonym do A3, czyli jest po prostu bardzo duża. Do tego oprawiona została w twardą okładkę, co zapewnia jej dodatkową trwałość i ułatwia jej przeglądanie oraz czytanie. Strony są grube i przyjemne w dotyku. Czy można chcieć więcej?

To prawdziwy kogel – mogel. Z tym, że tego nie zjecie. Będzie natomiast niezwykłą ucztą dla oczu i umysłu. Pełną kolorów, fascynujących informacji i niezwykłych ilustracji. To idealny prezent dla dociekliwego dziecka, na urodziny czy inną okazję. Nawet w dobie ogólnodostępnego Internetu, tego typu leksykony są wspaniałą propozycją dla każdego. W jednym miejscu znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć, a nawet więcej. Frajdę z jej czytania, oglądania i odkrywania będą mieć nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kto wie, może nawet większą niż ich podopieczni.

Oprócz wykonanych przeze mnie zdjęć, chciałam Wam pokazać przygotowany przez wydawnictwo film, prezentujący tę wspaniałą książkę. Mam nadzieję, że zachęcimy Was do sięgnięcia po tę pozycję, gdyż naprawdę warto.

 


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu