chłopiec zwany gwiazdką

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało zaledwie kilka dni. To czas na kupienie ostatnich prezentów, przygotowanie ostatnich wigilijnych potraw. To również najlepsza pora, by maksymalnie wykorzystać adwentowy czas i w pełni poczuć świąteczny klimat. Pomoże w tym książka „Chłopiec zwany Gwiazdką”, w której autor w bajkowy sposób opisuje życie Świętego Mikołaja.

Głównym bohaterem tej historii jest Mikołaj. Mieszka on w ubogiej chatce w Finlandii z ojcem drwalem i małą myszką. Są bardzo biedni, tak biedni, że chłopiec w ciągu całego swojego życia dostał jedynie dwie zabawki (sanie oraz lalkę z rzepy). Mimo ubóstwa Mikołaj jest szczęśliwym chłopcem, wierzącym w magię i szukającym dobra w ludziach. Jego spokojne dotąd życie ulega zmianie, gdy ojciec oświadcza, że weźmie udział w wyprawie na Daleką Północ, aż do Elfiego Jaru, a podczas jego nieobecności zaopiekuje się nim ciotka Karlotta. Chłopiec nie umiał znaleźć z nią wspólnego języka, wyruszy więc na oszukiwanie ojca…

A gdzie jest gorąca wiara w magię, tam zawsze istnieje jakaś możliwość. Mikołaj czuwał całą noc, poszukując możliwości, aż przestał wszystko analizować i po prostu w nią uwierzył. To jest możliwe. Uwierzył tak mocno, tak gorąco, że stała się prawdziwa. Myślenie o tym, jak coś zrobić, nie miało wiele sensu w obliczu rzeczy niemożliwych, logika i sens nie miały tutaj żadnej władzy. Wiara — wiara to jedyny sposób. Wierząc, że coś niemożliwego jest możliwe, możemy się przecisnąć przez najmniejszy komin i przemierzyć cały świat w ciągu jednej nocy. I to nie byle jakiej, bo nocy najbardziej magicznej z magicznych — nocy Bożego Narodzenia. 

Baśń dla dorosłych i dla dzieci

Matt Haig oddaje w ręce czytelników intrygującą opowieść, która wciągnie małych i dużych. Nie jest to jednak cukierkowa, przesłodzona opowieść o życiu Świętego Mikołaja, lecz mądra, pouczająca opowieść. Książka zawiera całą gamę uczuć: od smutku do radości. Autor pokazuje skrajności, dając do zrozumienia, że życie nigdy nie składa się wyłącznie z dobrych chwil. Każdemu człowiekowi pisane jest zaznać w życiu zarówno słodyczy, jak i przysłowiowej łyżki dziegciu.

Pisarz tak zgrabnie skonstruował swą opowieść, że zarówno dorośli, jak i dzieci mogą ją czytać z pożytkiem dla siebie — każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Na pierwszym planie znajduje się oczywiście historia Mikołaja, ale między wersami można wyczytać znacznie więcej, m.in. o ponadczasowych wartościach takich jak: dobroć, wiara, radość, poświęcenie.

Historia uniwersalna

Książka „Chłopiec zwany Gwiazdką” został napisany prostym, przystępnym językiem. Wszechwiedzący narrator wielokrotnie zwraca się do czytelnika, podkreślając istotne sprawy, które pozostają w pamięci jeszcze długi czas po skończeniu lektury. W świąteczny klimat wprowadza czytelników, oprócz opisanej historii, szata graficzna książki. Historia o Świętym Mikołaju została pięknie wydana — począwszy od okładki, na której mienią się płatki śniegu, aż po wnętrze, w którym znajdują się klimatyczne ilustracje. Tak wydana książka ucieszy oko każdego czytelnika, nie tylko tego najmłodszego. Szata graficzna tej książki potęguje estetyczne doznania czytelnika —  każdy rozdział zaczyna się od misternie przygotowanego inicjału,  a klimatyczne ilustracje dopełniają tekst i zabierają w magiczną podróż. Niech Was nie zmyli tytuł i okładka — to nie jest historia tylko dla dzieci. „Chłopiec zwany Gwiazdką” to ciepła, magiczna opowieść, dla osób w każdym wieku. Gwarantuję, że będziecie usatysfakcjonowani.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:

logo_zysk_krzywe80011