Czy w XXI wieku potrzebujemy jeszcze sztuki savoir-vivre? Zdecydowanie tak. Dobre maniery, znajomość obowiązujących norm i zwyczajów zawsze jest bardzo przydatna. Ułatwia też życie w społeczeństwie, które niekiedy przypomina dżunglę. Jak zatem nie zginąć w jej gąszczu?
Perfekcyjna Pani Domu w swojej szóstej już książce uczy Polaków dobrych manier. Przyznam, że jest to moje pierwsze spotkanie z książką napisaną przez Małgorzatę Rozenek-Majdan. Jakie są moje spostrzeżenia?
Poradnik został podzielony na kilka części:
–Projekt: dobre wychowanie
– Po co nam savoir-vivre?
– Savoir-vivre w pracy: biuro, pieniądze, skuteczność
– Maniery: strefa prywatna
– Być czy nie być (grzecznym) w sieci
– Gafy – drobna wpadka czy koniec świata?
Poradnik dobrego tonu
W każdej z tych części Pani Małgorzata przybliża nam liczne zasady dotyczące dobrych manier. Na początku Perfekcyjna Pani Domu przytacza 9 powodów, dla których potrzebujemy sztuki savoir-vivru. Następnie opisuje do jakich zasad powinni stosować się ludzie w zależności od wieku oraz otoczenia. Dużo miejsca poświęca dobrym manierom i zwyczajom, które sprawią, że będzie nam się przyjemniej pracowało (dzięki znajomości sztuki bon tonu możemy nawet szybciej awansować), wydawało przyjęcia oraz podróżowało. Z “Poradnika” dowiemy się także jak prowadzić spójne profile w social mediach i czy wypada dodać szefa do znajomych “na fejsie”.
Małgorzata Rozenek-Majdan wyjaśnia także w jaki sposób należy poprawnie formułować maile i hastagi, kto płaci za kolację, komu należą się napiwki, czy usunąć byłego partnera ze znajomych. To tylko nieliczne przykłady – podobnych ciekawostek Perfekcyjna Pani Domu zawarła w swojej książce o wiele więcej.
Dobre maniery są drogą do świadomego życia. Savoir-vivre ułatwia codzienne funkcjonowanie, porządkuje prywatne relacje, zapewnia zawodową skuteczność i pozwala się skupić na tym, co ważne. Najprostszy paten to ćwiczyć i ćwiczyć i mimo gaf uczyć się dalej. Aż po pewnym czasie, to co sztuczne i przesadzone, stanie się proste i naturalne.
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu: