„Mała księga życia według Kahlila Gibrana” jest poetycka, głęboka i po prostu piękna. Czytajcie, bo warto.
„Mała księga życia według Kahlila Gibrana” to zbiór wierszy i przemyśleń znanego amerykańskiego poety i malarza pochodzącego z Libanu, mistyka. Wyboru tekstów podjął się Neil Douglas-Klotz, autor „Sufickiej księgi mądrości. 99 przymiotów jedności”, specjalizujący się w dziedzinach psychologii, duchowości i religii.
„Mała księga życia według Kahlila Gibrana” łączy w sobie kulturę Bliskiego Wschodu, duchowość i mistykę przyrody. Słowo „życie” w kulturze Bliskiego Wschodu oznacza „energię życiową.” Zdaniem Gibrana przenika ona to, co czujemy, co widzimy, a nawet co możemy sobie wyobrazić. Gibrana zainspirowała twórczość andaluzyjskiego sufiego Ibn Arabiego (żyjącego w XII w.) związana między innymi z ideą jedności Bytu, boskości przepływającej przez wszystko, co istnieje.
Fenomen libańskiego poety
Dlaczego libański pisarz stał się tak popularny na Zachodzie (zwłaszcza w latach 60. ubiegłego wieku), a jego książki przetłumaczono na ponad sto języków? Ten fenomen Douglas-Klotz wyjaśnia we wstępie do „Małej księgi życia (…)” w następujący sposób:
Podobnie jak wielu mistyków bliskowschodnich, Gibran najwyraźniej uważał, że chwile zagubienia i dezorientacji ważne są tak samo jak chwile ukojenia, bo też wnoszą w jego nieco chaotyczne życie – oraz w życie czytelników – uzdrowienie i równowagę. Być może to właśnie gotowość do akceptacji pełnego wachlarza ludzkich przeżyć przesądza o nieprzemijającym uroku jego twórczości.
I rzeczywiście, jest coś mile pokrzepiającego w „Małej księdze życia według Kahlila Gibrana”. Poezja Gibrana jest piękna, przemawiająca do wyobraźni i – co najważniejsze – przeważnie zrozumiała, klarowna. To co najbardziej odpycha współczesnego masowego czytelnika od tego gatunku literackiego, to specyficzna forma i metaforyczne, wielopiętrowe przedstawianie tematu. U Gibrana poziom wieloznaczności nie odrzuca, ale jego twórczość posiada głębię, która zachęca do refleksji i uczy wrażliwości.
Najpiękniejsze cytaty
Poniżej znajduje się kilka cytatów z „Małej księgi życia (…)”, które szczególnie mnie ujęły.
O przyrodzie i człowieczeństwie:
Gdy poświęcamy czas, aby wsłuchać się
w życie świata przyrody, odkrywamy nowy wymiar
własnego człowieczeństwa. Jest tak, jakby cała
natura już w nas była, przypominała nam o więzi z wszechżyciem.*
O pięknie i siłach życiowych:
Nasze siły życiowe wzrastają, gdy do codzienności
wpuszczamy więcej piękna – w takiej formie,
w jakiej do nas przemawia. Wtedy życie skłania nas,
abyśmy obdarowywali innych pięknem
naszego wnętrza.
O pięknie i magii:
Tak oto rzeczy przejawiają się nam różnorako w zależności od emocji.
Widzimy w nich magię i piękno, a przecież tak naprawdę magia i piękno są w nas.
O samotności:
Samotność to cicha burza,
która łamie wszystkie nasze uschłe gałęzie.
Za to nasze soczyste korzenie wciska głębiej
w żywe serce żywej ziemi.
Ponadczasowość poezji Gibrana
Poezja Kahlila Gibrana jest wciąż aktualna, pomimo że autor nie żyje już od prawie stu lat. Na pewno wiele wnosi, jeśli chodzi o ekologię, obecnie szalenie ważną kwestię. Gibran gloryfikuje naturę i jej prawa. Według niego to właśnie one, a nie prawa ludzkie, dają szczęście, swobodę i przepych. Wielokrotnie podkreśla, jak ważna jest przyroda i bliskość z nią – widać to choćby w przytoczonym wyżej cytacie o przyrodzie i człowieczeństwie. Zatem – zadbajmy o naszą planetę, bo jeszcze chwila, a będzie za późno.
Warto również zwrócić uwagę na dedykację „Małej księgi życia według Kahlila Gibrana”. A brzmi ona tak:
Dla wszystkich imigrantów, którzy wnoszą swój wkład w nową kulturę i cywilizację.
Zastanawiając się, czy warto wpuścić „obcych” do naszego kraju, pamiętajmy, że oni także mają nam coś do zaoferowania.
Na koniec dobra wiadomość dla czytelników, którym przypadnie do gustu twórczość poety. Planowane są kolejne małe księgi Gibrana, tym razem o miłości i relacjach, ścieżce duchowej i mądrości życia codziennego. Myślę, że warto mieć je w domu albo przynajmniej wypożyczyć z biblioteki (zachęca też śliczna oprawa graficzna).
* Wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki.
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:
Hi, its fastidious article about media print, we
all be familiar with media is a great source of data.