Za co kochamy klasykę literatury? Przede wszystkim za jej ponadczasowość. Dobre książki mimo upływu lat nie tracą na aktualności. Jedną z nich bez wątpienia jest „Książę” Niccolo Machiavellego. Dlaczego warto tę książkę przeczytać? Oto kilka argumentów „za”.
„Książę” – celne spostrzeżenia i przenikliwość
Machiavelli napisał „Księcia” prawie 500 lat temu. Wydawać się może, że jest to książka, która nic nowego nie może wnieść do światopoglądu i sposobu patrzenia na świat współczesnego człowieka. A jednak. – Zawarte w niej prawdy są nadal aktualne. To prawdziwe arcydzieło, w którym autor nie tylko idealnie sportretował elitę rządzących w czasach, w których przyszło mu żyć, ale również opatrzył ten portret aktualnymi nawet dziś komentarzami. Autor bezlitośnie obnażył metody stosowane przez władzę – nawet współczesną. Pokazał manipulacje, podstępy, okrucieństwo, taktyczne podejście do sprawowania rządów. Po lekturze tej książki każdy zostanie z gorzkim wnioskiem – metody te są praktykowane również dziś. – mówi specjalista z wydawnictwa vesper.pl, którego nakładem ukazała się najnowsza wersja książki „Książę”.
Cytaty, które nadal są aktualne
Za co jeszcze kochamy „Księcia”? Przede wszystkim za cytaty, które jak żadne inne obrazują zależności i światopogląd ludzi władzy. – To właśnie z Księcia pochodzi słynne: „Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów”, które jest szczególnie aktualne teraz, w dobie wielu niepokojów politycznych i społecznych. Machiavelli trafnie sportretował władzę, jaką widział i pod której rządami przyszło mu żyć. Warto przytoczyć jeszcze chociażby słynne: „Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie”. Portret ten niestety jest aktualny pod każdą szerokością geograficzną i w każdych czasach. Myślę, że właśnie na tym polega wielkość tej książki. – dodaje ekspert z vesper.pl
Jeśli o wielkości książki świadczy jej ponadczasowość oraz uniwersalność, to „Książę” Machiavellego jest pozycją obowiązkową. To książka wyjątkowa i bez koloryzowania obrazująca ciemne strony władzy.