Adept autorstwa Johna Grishama to nowy przekład jego powieści zatytułowanej „Prawnik”. Jest to kolejna powieść sensacyjna amerykańskiego pisarza. W swojej książce autor wraca tematyką do książki zatytułowanej „Firma”, która przyniosła mu największą sławę. Lubisz tematykę prawniczą, sale sądowe i mnóstwo intryg? Z pewnością tej pozycji nie możesz ominąć.

Głównym bohaterem powieści jest młody student prawa Kyle McAvoy, który właśnie kończy studia na renomowanej uczelni z najlepszym wynikiem. Wszystko wskazuje na to, że otwierają się przed nim drzwi palestry i świetlana przyszłość. Jednak cienie z przeszłości zaczynają go gonić, a groźni ludzie biorąc sobie go za cel, mają inne plany w stosunku do niego. Pewnego mroźnego wieczoru, nieznani mu ludzie, którzy dysponują nieograniczonymi możliwościami szpiegowskimi, pokazują mu kompromitujące nagranie z czasów college’u. Od tej pory Kyle musi dokonać trudnego wyboru: albo pozwoli, by owe nagranie zostało ujawnione i pożegna się z wymarzonym zawodem, albo zrezygnuje z dotychczasowych planów i przyjmie pracę w jednej z największych korporacji prawniczych na Manhattanie. O takiej propozycji marzyłby każdy absolwent prawa. Jednak nie każdy z nich musiałby wynosić z firmy, jak Kyle, tajne informacje. Od tego momentu zaczyna się niebezpieczna gra, zabawa w kotka i myszkę. Młody adept uświadamia sobie, że to co wprawione w ruch nie da się już zatrzymać, a stawką w tej grze nie jest już tylko reputacja i kariera, lecz ludzkie życie.

„Adept” to propozycja, która wciąga od samego początku nawet najbardziej wybrednych czytelników. Książka zyskała dużo pozytywnych opinii, a sam autor zdobył tytuł mistrza thrillera prawniczego. Patrick Anderson z „The Washington Post” podsumowuje:

„Grisham pisze w taki sposób, że nie potrafimy porzucić lektury, nie dobrnąwszy do końca. Druzgocący portret prawniczego świata, w którym głos mają wielkie pieniądze”.