bog-nigdy-nie-mruga-b-iext12044215Są takie chwile w życiu, że jedyne na co nas stać to płacz. Łzy same rzewnie płyną po policzkach wytyczając kręte ścieżki bezsilności, gniewu i żalu. Wtedy ciężko jest nam uwierzyć, że los się odmieni i będzie lepiej. Jak odzyskać równowagę emocjonalną, motywację i wiarę do dalszych działań, jak wrócić do normalnego funkcjonowania? Ja często sięgam po lekturę jakiejś krzepiącej książki – może to być ciepła opowieść przygodowa, a czasami poradnik psychologiczny. Książka Reginy Brett „Bóg nigdy nie mruga 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”, nie jest ani poradnikiem, ani też powieścią, jednak niewątpliwe posiada kojące właściwości terapeutyczne.

Regina Brett jest dziennikarką, której cykl felietonów o lekcjach, które dostała od życia cieszył się ogromną popularnością wśród czytelników. Artykuły były publikowane na łamach „Plain Reader” czy „Beacon Journal”. Ludzie je pokochali: wieszali na lodówkach, wysyłali drogą mailową do rodzin i przyjaciół ku pokrzepieniu serc. Regina Brett została uhonorowana wiele znaczącymi międzynarodowymi nagrodami i wyróżnieniami: w 2008 i 2009 była finalistką Nagrody Pulitzera w kategorii reportaż, w 1999 oraz 2009 roku otrzymała National Headliner Award za felietony o raku piersi (autorka zachorowała na raka w wieku 41 lat, przeszła chemioterapię oraz mastektomię). Brett postanowiła zebrać wszystkie felietony w jedną całość i w ten oto sposób w 2010 została wydana jej pierwsza książka „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”. Po jej niewątpliwym sukcesie wydawniczym, Regina Brett napisała i opublikowała kolejną: „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym” (2012).

Czego możecie się spodziewać zabierając się za lekturę „Bóg nigdy nie mruga…”? Autorka dzieli się ze swoimi czytelnikami prawdziwymi historiami – swoimi własnymi, swoich przyjaciół lub zasłyszanymi od znajomych. Ich wspólnym mianownikiem są inspirujące wnioski z nich wyciągnięte. Ich fenomen polega nie tylko na tym, że są uniwersalne, ale też zawsze motywujące i pozytywne. Po lekturze każdego z felietonu wracają wiara i optymizm, zupełnie jakby zły czar nagle prysł.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, mimo że traktuje o trudnych historiach ludzi, którzy znaleźli się na życiowych zakrętach. Narracja jest ciepła, wzruszająca i prawdziwa, a przy tym zabawna i w magiczny sposób odczarowuje złą passę. Autorka pisząc tę książkę wykazała się empatią i wrażliwością, nie narzucając niczego swoim czytelnikom. Widać to wyraźnie czytając felietony dotyczących wiary i jej osobistych relacji z Bogiem – nawet wtedy między wierszami można wyczytać ogólne wnioski, które każdy może zastosować do samego siebie, bez względu na wyznanie. I właśnie to wyróżnia ją od rozmaitych poradników, ponieważ są one z reguły skierowane do konkretnej grupy ludzi, która ma sprecyzowane oczekiwania i pragnienia. Sukcesu w biznesie. Pokonać lęk. Być bardziej asertywnym i pewnym siebie. Natomiast felietony Brett są tak uniwersalne i ponadczasowe, że mimo iż dotyczą konkretnych przypadków i osób, to jednak może je z powodzeniem przeczytać każdy. W obojętnie jakiej sytuacji życiowej. Szczęśliwy, smutny czy zły. Kobiety i mężczyźni. Nastolatki, dorośli i ludzie starsi. „Bóg nigdy nie mruga” w pewnym sensie otwiera oczy, i jako że jest to zbiór lekcji, ta książka uczy innego podejścia do życia, uczy drogi do szczęścia.

Po tę książkę sięgnęłam, kiedy faktycznie miałam trudniejszą chwilę w życiu. Ale bez względu na sytuację życiową, wiek, płeć, wykształcenie czy poglądy religijne, jest to książka dla każdego otwartego umysłu. Jeśli jesteś młodą osobą, której osobowość nadal się kształtuje – „Bóg nigdy nie mruga…” będzie fantastyczną inspiracją i być może momentem zwrotnym w Twoim życiu – pozwoli Ci spojrzeć na samego siebie i na świat z innej perspektywy. Jeśli zaś jesteś w wieku, w którym wydaje Ci się, że już nic ciekawego nie może Ci się przytrafić, że wszystko w Twoim życiu już się wydarzyło, ta książka pozwoli Ci zrozumieć, że jesteś w błędzie i że każdy dzień to niesamowity prezent od losu, którym należy się cieszyć. A może przeżywasz właśnie fatalny okres w swoim życiu? Zostawił Cię partner, w pracy nadal bez sukcesów, a może nie możesz dogadać się ze swoimi nastoletnimi dziećmi? Jakakolwiek jest Twoja sytuacja zbiór felietonów Reginy Brett jest dla Ciebie.

Zdjęcie okładki: Empik.