„Wielki Gatsby”, najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda, w chwili ukazania się została uznana za najpełniejszy obraz ,,straconego pokolenia”, którego dojrzewanie przypadło na lata I wojny światowej. Do tej pory nie miałam okazji sięgnąć po to jedno z najbardziej znanych arcydzieł literatury światowej. Pierwszy raz miałam z nim do czynienia w ostatnich dniach, dzięki uprzejmości wydawnictwa Poltext, i od razu w wersji anglojęzycznej. Dałam się porwać i przenieść w lata 20. XX w, kiedy to w Nowym Jorku królowała prohibicja, rozwój gospodarczy oraz zorganizowana przestępczość. Wszystko to zostało „okraszone” solidną dawką ćwiczeń, dzięki którym mogłam sprawdzić i poprawić znajomość języka angielskiego.
Nick Carraway, absolwent Yale, powraca z wojny do domu i marzy o wielkiej karierze. Szybko zaczyna obracać się w kręgach miejscowej elity i zostaje zaproszony na przyjęcie do Gatsby’ego. Jak się okazuje, milioner nie jest bezinteresowny – chce by Nick umówił go ze swoją kuzynką, z którą przed laty Gatsby chciał się ożenić. Los rozdzielił drogi kochanków, a mężczyzna chce je na nowo połączyć. Kobieta jednak wyszła za innego… Sprawy się komplikują – dochodzi do wypadku, w którym ginie jedna z kobiet obecnych w historii. Która? Kto ją potrącił? Jaki będzie ciąg dalszy? Tego Wam nie zdradzę – sami musicie sięgnąć po książkę „Wielki Gatsby”. Powiem Wam tylko, że książka doskonale przedstawia rozwój kariery „od pucybuta do milionera”, kariery w iście amerykańskim stylu.
Anglojęzyczna wersja została przewidziana dla osób, które znają język co najmniej na poziomie B2. Nie martwcie się, jeśli nie znacie części słówek – na marginesach powstał specjalny słowniczek, w którym objaśniono trudniejsze wyrażenia. Bardziej rozbudowany słownik znajduje się na końcu książki i nie raz okazał się bardzo pomocny. „Wielki Gatsby z angielskim” został podzielony na 9 chapterów (rozdziałów), w które zgrabnie zostały wplecione informacje dotyczące historii i kultury Stanów Zjednoczonych oraz gramatyki. Każdy rozdział kończy się ćwiczeniami sprawdzającymi naszą znajomość języka obcego oraz krzyżówką. To wszystko sprawia, że „Gatsby’ego” czyta się szybko i przyjemnie, mimo iż nie zawsze od razu można zrozumieć cały akapit i trzeba go czytać kilka razy. Odpowiedzi do wszystkich zadań znajdują się w kluczu na ostatniej stronie.
Różnorodność i bogactwo ćwiczeń pozwala powtórzyć i utrwalić omówione w podręczniku zagadnienia leksykalne i gramatyczne. Autorzy nie zapomnieli również o tzw. false friends, czyli „fałszywych przyjaciołach” – największej zmorze osób uczących się języka obcego. Niewątpliwym atutem książki jest kod do darmowej wersji audio, dzięki któremu można pobrać plik mp3 i słuchać klasyki w oryginale. Podręcznik, przygotowany przez doświadczonych metodyków, przeznaczony został przede wszystkim dla uczniów i studentów języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym.
„Wielki Gatsby” z angielskim, autorstwa Marty Fihel, prof. dr hab. Dariusza Jemielniaka i Grzegorza Komerskiego to nauka przez zabawę. Trening czyni mistrza, a trening w tak przyjemnej formie to sukces murowany. Jeśli chcecie zgłębić tajniki języka angielskiego albo spędzić miło czas przy lekturze i intelektualnej rozrywce, to mogę Wam z czystym sumieniem polecić podręcznik „Wieki Gatsby” z językiem angielskim.
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu