Czy jest możliwe, by przekuć człowieka w maszynę do zabijania? Czy można wyzbyć się w nim wszelkich skrupułów? I co najważniejsze – czy można nim bezgranicznie sterować? Vince Flynn w swojej książce „American Assassin” serwuje postać, która na długo pozostanie w pamięci.

Głównym bohaterem tej sensacyjnej powieści jest 22 letni Mitch Rap. Młody, uzdolniony, sprawny fizycznie i niesamowicie inteligentny, obdarzony aktorskim talentem człowiek zdolny do zabijania w imię zemsty. Przeżyta tragedia skłania go do czynnego poszukiwania sposobów, by wymierzyć karę osobom przez które zginęła jego dziewczyna. Przysiągł sobie, że pomści jej śmierć i słowa zamierza dotrzymać.

 – Pamiętaj tylko, że tu nie chodzi o sprawy osobiste – powiedziała Kennedy, jakby czytając mu w myślach.
Uśmiechnął się w duchu. Mylisz się, pomyślał. Chodzi przede wszystkim o sprawy osobiste.

Czytelnik towarzyszy głównemu bohaterowi od momentu, w którym rozpoczyna on morderczy i wyczerpujący trening, po którym zostanie oddelegowany do pracy w tajnej agencji wywiadowczej. Szefem Mitcha zostaje legendarny agent, z którym wspólnie opracują misterny plan odbicia przetrzymywanych i torturowanych amerykańskich zakładników z rąk libańskich wrogów. Kiedy cały plan zaczął wchodzić w życie, okazało się, że nie wszystko idzie zgodnie z założeniami, a do całej sprawy zamieszani są także Rosjanie.

Dobry, amerykański thriller godny polecenia

Książka jest napisana w sposób niezwykle wciągający, a akcja powieści jest dynamiczna. Nagłe zwroty akcji, szybkie tempo sytuacji, tajne i intrygujące misje, które dostarczają czytelnikowi sporej dawki dreszczu emocji, to właśnie te cechy, które można wymienić bez wahania opisując książkę w krótkich słowach. Od pierwszych stron widać lekkie pióro, jakim posłużył się autor, co sprzyja bezwiednemu zagłębieniu się w proponowaną historię.
Zamieszczony, krótki epilog stanowi wprowadzenie do kolejnej części książki.

Wersja filmowa 

Na podstawie książki, 15 września 2017 roku ukazał się w kinach film. Reżyserem filmu został Michael Cuesta, znany z reżyserii między innymi, takich seriali jak Dexter i Czysta krew.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu: