Pucio dorasta wraz z czytelnikami. Nie jest już słodkim bobasem, lecz wciąż pozostaje słodkim brzdącem. Do tego w jego życiu szykuje się prawdziwa rewolucja!
Pucio umie opowiadać to piąta część przygód Pucia, skierowana do dzieci, które już potrafią mówić. Książeczka ta ma za zadanie dalsze ćwiczenie umiejętności mówienia i formowania coraz to dłuższych zdań.

Pucio opowiada

Najnowsza książeczka opowiada o sprawach, które dotykają dzieci. Pretekstem do długich rozmów z naszą pociechą staje się pojawienie nowego członka rodziny. Pod ilustracjami znajdują się dodatkowe obrazki mobilizujące do opisywania przeżyć bohaterów własnymi słowami oraz pytania skłaniające do rozmowy o tym, skąd się biorą dzieci.

Pucio umie opowiadać zawiera znacznie większe bloki tekstu niż wcześniejsze książki z tej serii. Ponadto ma rozbudowaną fabułę i mnóstwo małych epizodów z którymi dzieci mogą się utożsamiać. Autorka pokazuje w tej części Pucia, że pojawienie się w domu braciszka lub siostrzyczki często jest trudnym tematem dla wielu dzieci, które mają do swoich rodziców wiele pytań, a ci często nie wiedzą, jak na nie odpowiedzieć. Nie potrafią przygotować dziecka do zmian, które nastąpią w życiu całej rodziny. Pucio umie opowiadać jest idealnym pretekstem do podjęcia tego typu rozmów.

Dorastanie z Puciem

Głównym zadaniem Pucio umie opowiadać jest nauka składania zdań złożonych. Samodzielne budowanie wypowiedzi oraz umiejętność opisywania nie tylko tego, co się widzi, ale także swoich emocji i uczuć. Pucio jest tu większy i mądrzejszy, dlatego książeczka również jest dojrzalsza i poważniejsza, dostosowana do wieku odbiorcy. Nie traci jednak wcale na swojej atrakcyjności i w dalszym ciągu widać, że jest spójną częścią serii. Mądry tekst Marty Galewskiej-Kustry ponownie został pięknie zilustrowany przez Joannę Kłos, której kreska jest bardzo charakterystyczna i idealnie uzupełnia autorskie wywody. To piękny prezent dla malucha i pozycja obowiązkowa dla fanów tego sympatycznego chłopca, który jest nam doskonale znany z Pucio i cwiczenia z mówienia, Pucio na wakacjach, edukacyjnych puzzli z Puciem oraz dwóch mniejszych książeczek dla bobasów.

 

 

 


Za książkę do recenzji dziękujemy Wydawnictwu: