K-pop jest falą, która od kilku lat porywa rzesze nastoletnich fanów na całym świecie. Przekłada się to nie tylko na miliony wyświetleń teledysków na YouTube, rekordowymi odsłuchami wybranych utworów, ale bardzo skutecznie napędza południowokoreańską gospodarkę.
Ta recenzja będzie się trochę różnić od moich poprzednich. Dziś zapraszam was wszystkich w niezwykłą podróż do Korei Południowej – kolorowego kraju oddalonego od nas blisko 8000 km, lecz dzięki k-popowi coraz bliższemu.
Część z was zapewne nazwę k-pop widzi na oczy po raz pierwszy. Być może niektórzy słyszeli pobieżnie o tej odmianie popu i nie zrobiła na was większego wrażenia. Dziś chcę wam przedstawić k-pop z własnej perspektywy, którą wyjaśnię wam na samym końcu tej podróży. Z wolnym umysłem potraktujcie k-pop jako dzieło sztuki współczesnej zdecydowanie wartej uwagi.
Korea Południowa – różnorodny kraj pełen koloru
Korea Południowa to państwo, które powstało po II wojnie światowej, mieści się w południowej części Półwyspu Koreańskiego. Położone jest pomiędzy Japonią, a Koreą Północną, którą odgradza pilnie strzeżona granica. Korea Południowa jest republiką ze stolicą w Seulu. Seul jest bardzo rozbudowanym miastem tętniącym życiem, które zasiedla ponad 10 milionów ludzi. To piękna metropolia warta turystycznego zwiedzenia.
Most Banpo – dwupoziomowy most łączący brzegi rzeki Han
Namsangol Hanok
Dzielnica Myeongdong
Korea Południowa słynie także z pysznego jedzenia. Sama miałam okazję spróbować kilku dań. Podstawowym składnikiem koreańskich posiłków jest kimchi. To mieszanka warzyw na czele z kapustą pekińską, które doprawione fermentują przez kilka tygodni. Kimchi spokojnie można porównać do naszej kapusty kiszonej. Oczywiście na talerzach króluje nadal ryż. Podaje się go z licznymi przystawkami: przyrządzonymi na różne sposoby warzywami, rybami i świeżo grillowanym mięsem. Kuchnia koreańska obfituje również w zupy typu rosół. Tradycyjnym alkoholem jest oczywiście Soju – to nic innego jak wódka ryżowa.
Korea Południowa to kraj silnie łączący ze sobą tradycję z nowoczesnością, w której pielęgnuje się przywiązanie do tradycyjnych świąt, strojów i zwyczajów.
Tradycyjny koreański strój
K-pop kiedyś i dziś
Początki k-popu, czyli koreańskiego popu to 1992 rok, kiedy Seo Taniji wraz z zespołem Boys zaczęli eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi. Zmiksowanie stylów i włączenie do utworów zagranicznych brzmień stało się strzałem w dziesiątkę, który w dalszej przyszłości przyniósł i nadal przynosi ogromne zyski napędzające koreańską gospodarkę. Koreańczycy pokochali piosenki z angielskimi refrenami, girlsbandy i boysbandy, które stają się ikonami tamtejszej mody. Świat celebrytów wszedł tym samym na zupełnie inny poziom. Mniej więcej około 2009 roku nastąpiła eksplozja k-popu, która wypłynęła poza granice Korei, rozlewając się także na kraje w Europie. Nie trudno tutaj wspomnieć o boysbandzie Super Junior, który w 2009 – 2010 roku wypromował swój album Sorry Sorry, który odniósł światowy sukces. Można bez wahania przypisać tym 12 młodym i zdolnym wokalistom i tancerzom sukces jaki nie śnił się wtedy nikomu. Od roku 2011 k-pop nadal przeżywa czasy swojej świetności i ciągłego rozwoju, co roku przyciąga rzesze fanów, tworzą się nowe boysbandy i girlsbandy, które ciągle zyskują na popularności. Kiedyś ukochany boysband Super Junior i girlsband SNSD (Girls Generation) funkcjonują nadal promując swoje kolejne single i albumy.
Nowa formacja
W 2013 roku na rynek muzyczny k-popu wszedł nowy boysband BTS, który 11 czerwca 2013 roku miał premierę swojego pierwszego teledysku No More Dream. Dzień później wyszedł ich pierwszy, debiutancki album 2Cool 4 Skool. Zespół tworzy 7 młodych i utalentowanych muzyków, piosenkarzy i tancerzy:
JIN RM JIMIN J-HOPE SUGA
V JUNGKOOK
2014 rok jest tym, który zespołowi przyniósł Złotą Płytę za debiut roku. W tym samym czasie wychodzi singiel zespołu Boy in Luv oraz album School LuV Affair.
Po ciężkiej i intensywnej pracy zespołu w 2017 roku utwory zespołu trafiają na europejskie listy przebojów m. in. w Szwecji, Irlandii, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku sukces BTS dotarł także do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył tytuł Ulubionej Międzynarodowej Gwiazdy podczas Nickledon USA kids’ Choice Awards.
Każdy teledysk jak i występ na żywo jest dopracowany włącznie z najmniejszymi szczegółami. Każdy występ jest wielkim muzycznym show i pokazem tanecznym. Poza sceną artyści pozują także w wielu sesjach zdjęciowych, a także próbują swoich sił w grze aktorskiej.
BTS ARMY
Fani zespołu pochodzą z całego świata. Łączą się w pasji do zespołu i ich muzyki oraz wartości, które przekazują. Nazywają siebie BTS Army. Warto zauważyć, że każdy boysband i girlsband ma swój własny fandom, który ma swoją nazwę, kolor i nawet często logo, nie mówiąc już o specjalnych zespołowych gadżetach.
BTS DROGA NA SZCZYT
Cara J. Stevens przedstawia w swojej książce historię BTS. Opisuje w niej nie tylko zespół jako całość, skupia się także na poszczególnych ich członkach i przybliża każdego z nich czytelnikowi. BTS DROGA NA SZCZYT to kompendium wiedzy na temat zespołu, które ucieszy każdego fana k-popu. Album obfituje w liczne zdjęcia i fakty ułożone chronologicznie. Bez wątpienia można przyznać, że BTS odnieśli wielki sukces i gromadzą swoich fanów na całym świecie. Polecam sięgnąć po tę książkę, by zobaczyć jak narodziły się gwiazdy z drugiej części globu, które podbijają cały świat.
BTS podczas koncertu w Berlinie
K-pop jest specyficznym typem muzyki choćby przez swój język, który nadal wydaje się bardzo egzotyczny. Pamiętam jak mniej więcej w 2010 roku zaczęłam swoją przygodę z k-popem. Wtedy właśnie dzięki mojej przyjaciółce stałam się fanką zespołu Super Junior i kultury oraz kraju Korei Południowej. Śledziłam wszystkie nowinki związane z zespołem, obejrzałam sporo dram (tym mianem określa się koreańskie seriale), poznałam kulturę kraju. W pewnym momencie narodziła się we mnie chęć nauki języka koreańskiego i rozpoczęcia studiów w tym kierunku. Pomimo, iż moje życie potoczyło się inną drogą, ciągle z sentymentem powracam pamięcią do tamtych czasów. To był jeden z najbardziej beztroskich okresów, pełnych pasji, inspiracji, przepełniony chęcią odkrywania świata. To właśnie wtedy nawiązałam wiele przyjaźni, a niektóre z nich trwają do dziś… :)
Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę przybliżyć wam czym jest k-pop, i być może nawet przesłuchacie kilka utworów tego zespołu… :) 곧 다시 만나요!
Za książkę do recenzji dziękujemy: