„Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia: Drzewa. Tom 2” Brigitte Luciani, Eve Tharlet

DrzewaDrzewa to kolejny tytuł z serii „Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia”, który opublikowało wydawnictwo Egmont. Poprzedni tom poświęcony był emocjom i skupiał się na przeżyciach wewnętrznych leśnych bohaterów. W przeciwieństwie do niego tym razem wraz z uroczymi zwierzętami przyjrzymy się temu, co ich otacza.

Drzewa to kolejne wydanie przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Zbiór wydań „Mój pierwszy komiks” to piękne ilustracje, uroczy bohaterowie, czytelne rysunki i wiele ciekawych informacji przeznaczonych dla małych odbiorców literatury.

Leśne życie

Tym razem spotykamy Różę, Borka i Szperaczka podczas grzybobrania. Rodzeństwo spaceruje po lesie, uważnie obserwuje otaczające ich rośliny i dostrzega wiele ciekawostek. Zaczyna toczyć dyskusję na temat budowy drzew. Dlaczego korzenie roślin są równie ważne jak ich liście i gałęzie? I tutaj wkracza Pan Borsuk z krótką opowieścią, czym są i do czego służą roślinom ich korzenie.

Kolejnym tematem rodzinnych rozmów borsuków i lisów są liście. Dyskusja, która się toczy, dotyczy tego, które drzewa gubią liście, a które nie i dlaczego tak się dzieje. Wszystko to okraszone jest wesołą zabawą i żartami młodych zwierzątek i ich rodziców.

Właściwe miejsce

Później tata lisiczki snuje dzieciom swoje historie. Dzięki nim maluchy dowiadują się, jak przenoszone są nasiona drzew, czego potrzebują, aby rosnąć, co decyduje o kierunku rośnięcia gałęzi oraz czy drzewa muszą ze sobą konkurować. Mama natomiast pokazuje im właściwości niektórych roślin. Borsuki i Róża dowiadują się, że na wiele bolączek można znaleźć skuteczne lekarstwo jeśli tylko zna się właściwości roślin. Zwierzątka poznają też na przykład, czym jest żywica i kora i do czego są one drzewom potrzebne.

Dzięki wspólnym lekcjom małych leśnych bohaterów mamy okazję poznać kilka gatunków drzew występujących w ich pobliskim lesie. Róża, Malinka, Borek, Szperaczek i ich przyjaciele muszą przygotować prezentację na temat ulubionego gatunku i opowiadają o jego najważniejszych cechach i zastosowaniach.

Drzewa zostały moją ulubioną książką z całej serii o rodzinie Borsuków i Lisów. Jest pięknie wydana podobnie jak poprzednie, a jej rysunki w pełni oddają urodę jesiennego lasu. Przy tym można się tu dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych rzeczy.

Drzewa polecam małym i dużym do wspólnego czytania. Rodzina leśnych zwierząt sprawi, że nasz mały czytelnik pozna lepiej las i prawa, które nim rządzą. W związku z tym to doskonały wybór na ćwiczenia samodzielnego czytania i do odkrywania wspólnie tajemnic drzew.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwuWydawnictwo Egmont logo

Komentarze

komentarze

Facebook IconTwitter IconŚledź nas n Instagramie!Śledź nas n Instagramie!