Barbie i Ruth

barbie-i-ruth-72dpi-378x567Co 3 sekundy gdzieś na świecie ktoś kupuje lalkę Barbie. Nie ma chyba dziewczynki, która by w dzieciństwie nie bawiła tą lalką i nie marzyła by, gdy dorośnie wyglądać tak jak ona. W porównaniu do kultowej Barbie i firmy Mattel, która ją produkuje, wciąż mało wiadomo o matce Barbie i tego wielkiego przedsiębiorstwa, czyli Ruth Handler. Dzięki Wydawnictwu Kobiecemu i Robin Gerber możemy poznać biografię tej fascynującej i niezwykle przedsiębiorczej kobiety. 

Ruth (Mosko) Handler została stworzona do wielkich rzeczy. Ta posiadająca polskie korzenie bizneswoman przez całe życie ciężko pracowała na swój sukces. Zbudowała od podstaw firmę Mattel, która do dziś wiedzie prym wśród producentów zabawek. Jej droga na szczyt nie była usłana różami – była kręta i wyboista.

Kobieta-wizjonerka

 

Zabawkowe pistolety Elliota wywoływały niepokój u rodziców, a wielu pracowników firmy uważało odwzorowanie kobiecej anatomii w projekcie dorosłej Barbie za ogromny błąd. Straciła rachubę, ile osób zdążyło jej już powiedzieć, że żadna matka nie kupi swojej córce takiej lalki. Czas uciekał – Mattel pracował nad reklamami dla telewizji, a Ruth musiała szybko znaleźć sposób na przełamanie rodzicielskiego oporu przed zakupem jej Barbie. […]

Ruth uwielbiała Dichtera za jego obrazoburczy  geniusz i za to, co obiecywał. Jeśli inni twórcy zabawek czegoś w niej nie doceniali, było to jej zamiłowanie do  zwyciężania. Ruth lubiła wygrywać, a lalka Barbie miała stać się jej kolejnym sukcesem – w czym miał jej pomóc guru nowego marketingu.  

Ruth nie miała łatwego zadania, gdy wpadła na pomysł sprzedawania lalki, która wyglądała jak dorosła kobieta. Seksualność aż biła od niej. Wielu wówczas kręciło głową i mówiło, że to nie przejdzie. A jednak… lalka Barbie, nazwana na cześć córki Ruth Handler – Barbary – jest nieprzerwanie obecna w rękach dzieci od blisko 60 lat. Czas pokazał, że wypuszczenie jej na rynek było strzałem w 10 – dziewczynki bawiąc się nią rozwijają swoją wyobraźnię i kreatywność. Dzisiaj Barbie ma liczną rodzinę, masę strojów, wykonuje chyba każdy możliwy zawód, jest obecna na koszulkach, zeszytach przyborach szkolnych. Gra w filmach, pojawia się w książkach – zaczęła żyć własnym życiem.

Lustrzane odbicie

Autorka biografii Ruth Handler snuje fascynującą opowieść o niezwykłej kobiecie, której udało się osiągnąć sukces na przekór czasom, w jakich przyszło jej żyć. Wszystko, co osiągnęła, zawdzięcza sobie. Przez całe życie, krok po kroku, realizowała swoje wizje. W trakcie lektury można odnieść wrażenie, że Barbie jest jakby kopią Ruth, jej lustrzanym odbiciem, ale bez problemów, które w późniejszych latach życia dotknęły panią Handler. Nie chcę za bardzo spojlerować żeby nie zdradzić zbyt dużo szczegółów. Wolę żebyście same odkrywały fascynujące karty biografii „Barbie i Ruth” i czerpały z niej przyjemność.

Biografia bez cukru

Biografię Ruth Handler powinna przeczytać każda kobieta, bez względu na wiek i pochodzenie. Dzięki niej poznają historię tej wizjonerskiej, kreatywnej i odważnej kobiety, dla której biznes był sposobem na życie. Oddana w miłości i w pracy, kobieta pracująca, matka i wspierająca żona. Nie pokonały jej przeciwności losu ani ciężka choroba. „Barbie i Ruth” to biografia bez cukru. Jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Dzięki zapoznaniu się z nią mogłam sobie wyrobić opinię o firmie Mattel, poznać kulisy powstania mojej ulubionej lalki i inaczej spojrzeć na przemysł zabawkarski.


 Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:

site-logo