Macie ochotę na nietuzinkowy thriller z naukową zagadką w tle? To koniecznie sięgnijcie po książkę Douglas’a E. Richardsa „Ułamek sekundy”. Dwoje naukowców wiedzie wspólne życie pod jednym dachem. I wydawać by się mogło, że ich życie to jedna wielka sielanka. Tak jest do czasu, gdy Nathan, błyskotliwy fizyk dokonuje rewolucyjnego odkrycia, które niesie ze sobą duże konsekwencje dla ludzkości…

 

Jeanna, jego narzeczona, już w tym momencie przeczuwa, że czekają ich kłopoty. I ma rację. W chwili, gdy do ich domu wdzierają się uzbrojeni mężczyźni w ułamku sekundy jej świat legnie w gruzach…

Na dźwięk strzałów, mężczyźni znajdujący się na zewnątrz wdarli się do środka i otworzyli ogień.

A Simkin, zamiast nań odpowiedzieć, uczynił coś niespodziewanego. Nieowybrażalnego.

Podczas gdy pociski wierciły w nim dziury, wyciągnął rękę i szarpnął Jennę, odrywając ją od ukochanego, a jednocześnie drugą ręką skierował broń w stronę głowy Nathana.

I wtedy, ostatnim czynem nim nieuchronnie wpadł w objęcia śmierci, mężczyzna zwany Simkinem posłał serię pocisków w kierunku niesamowitego mózgu Nathana Wexlera, momentalnie i całkowicie unicestwiając jeden z najwspanialszych umysłów w historii ludzkości.

Walka o przyszłość świata

Któż z nas nie chciałby czasem posiadać umiejętności przenoszenia rzeczy w czasie? Nathan Wexler, genialny fizyk, badał ten obszar i dokonał rewolucyjnego odkrycia. Nie zdążył go jednak zaprezentować światu, bo komuś bardzo zależało na tym, żeby jego odkrycie nigdy nie ujrzało światła dziennego. Po brutalnym morderstwie naukowca, jego narzeczona obiecała, że nie spocznie, póki nie znajdzie jego morderców i nie przedstawi światu dokonań ukochanego mężczyzny.
Odkrycie młodego naukowca zmieniło też bieg książki — pojawiły się zwroty akcji, tajemnicze postaci i dynamika. „Ułamek sekundy” to książka, w której nie sposób przewidzieć kto mówi prawdę, a kto kłamie, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem i wiele rzeczy nie jest takie, na jakie wygląda. Mimo zawartego w książce wątku science-fiction lektura mnie znudziła, wręcz przeciwnie, skłoniła do refleksji, co jeśli takie rzeczy będą możliwe w bliższej lub dalszej przyszłości? Do jakich celów ludzkość postanowi wykorzystać takie możliwości?

Przyszłość pełna możliwości

„Ułamek sekundy” zawiera wiele informacji z dziedziny fizyki. Nie ma się jednak czego obawiać, wszystko zostalo wyjaśnione i opisane w bardzo przystępny sposób. Nawet ja, zdeklarowana humanistka, w końcu zrozumiałam o co chodzi  w tej fizyce. Autor zasiewa w głowie czytelnika pytania dotyczące szeroko rozumianego pojęcia czasu i tajemnic wszechświata.

Gdy na szali waży się los ludzkości, nie ma czasu na sentymenty… W tej grze wszystkie chwyty są dozwolone, a czasu jest coraz mniej…

 

Dawno nie czytałam tak dobrej powieści, z wyrazistymi bohaterami, akcją, której nie sposób przewidzieć i zakończeniem wbijającym w fotel. Książka w pełni zasłużyła sobie na miano bestsellera z listy New York Timesa.

Jeśli jesteście ciekawi tej historii, to śledźcie uważnie nasz portal, bo już niedługo pojawi się konkurs, w którym do wygrania będzie egzemplarz książki „Ułamek sekundy”. 


Książkę objęłyśmy patronatem medialnym w ramach współpracy z: