10 bohaterów literackich, w których warto zakochać się na wiosnę

Kulturantki_ksiazkiWiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a my otwieramy serca na miłość. Nie zawsze jednak od razu znajdujemy właściwą osobę, ale na szczęście zawsze pozostaje nam literatura – skarbnica platonicznych uczuć. Wybór 10 bohaterów literackich, którzy sprawdziliby się w roli życiowego partnera nie był łatwy i siłą rzeczy lista jest bardzo subiektywna. Jedynym przyjętym ograniczeniem została zasada wymieniania tylko jednej postaci z jednej książki, poza tym jest swobodnie, subiektywnie i po kobiecemu. Poza pierwszą trójką kolejność przypadkowa.

1. Aleksy Kiryłowicz Wroński (Lew Tołstoj, Anna Karenina)

Na początku powieści lekkoduch i trzpiot skupiony tylko na sobie, który sam nie do końca wie, czego i kogo chce. Na szczęście dojrzał, kiedy spotkał właściwą kobietę i ma przy tym tyle uroku osobistego, że wybaczamy mu kilka złamanych w międzyczasie niewieścich serc. Zakochał się bez pamięci i dla wybranki zmienił dotychczasowy styl życia. Przestał nawet słuchać matki, co daje nadzieję na to, że nie musimy się obawiać przyszłych i obecnych teściowych, a każdy maminsynek może się zmienić. Niestety Wroński gustuje w niezrównoważonych psychicznie, choć bardzo atrakcyjnych mężatkach, więc w tej historii nie było szczęśliwego zakończenia, ale za to była prawdziwa miłość.

2. Fitzwiliam Darcy (Jane Austen, Duma i uprzedzenie)

Przystojny, inteligentny i stanowczy, a przy tym bogaty. Oczywiście pieniądze nie są najważniejsze, ale nie jest bez znaczenia fakt, że zapewni kobiecie spokojne, stabilne życie u swego boku. Szanuje i ceni kobiety, broni młodszej siostry, co sprawia, że na pewno stanie murem za żoną i dziećmi. Wie, czego chce i potrafi to zdobyć, a w razie potrzeby umie się sprzeciwić i postawić na swoim. Zdecydowany, uczciwy, godny zaufania. Sprawia wrażenie małomównego mruka i nie będzie duszą towarzystwa, więc raczej nie jest typem organizującym imprezy wszech czasów. Sprawdzi się u boku zdecydowanej, inteligentnej kobiety obdarzonej poczuciem humoru, która będzie miała wystarczająco dużo determinacji, żeby przebić jego skorupę. Nie zaszkodzą też piękne oczy, a wtedy nawet najbardziej irytująca matka okaże się nie aż tak zła.

3. Mark Darcy (Helen Fielding, Dziennik Bridget Jones i W pogoni za rozumem: Dziennik Bridget Jones)

Bardzo podobny do poprzedniego bohatera. Rozsądny, zamknięty w sobie, ale wierny i potrafiący kochać całym sercem. Nie jest typem bawidamka, choć nie brakuje mu uroku i ma bardzo dużo cierpliwości dla ukochanej kobiety. W sumie nie ma wyjścia, bo inaczej nigdy nie wytrzymałby z kimś tak zbzikowanym jak Bridget. Czasami nosi głupawe swetry, ale będzie cię kochał taką, jaką jesteś. Czy nie tego wszystkie chcemy? Niestety ta opowieść też nie kończy się najlepiej, ale jest to raczej wynik kiepskiego pomysłu Helen Fielding na stworzoną po latach przerwy kontynuację dziejów Bridget jako samotnej matki. Bridget bez Marka? To nie mogło się udać.

4. Gilbert Blythe (Lucy Maud Montgomery, seria powieści o Ani z Zielonego Wzgórza)

Historia powoli rozwijającej się miłości opartej na pięknej, trwającej latami przyjaźni. Kto powiedział, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje? Ależ oczywiście, że istnieje, tylko czasami kończy się małżeństwem i nie trzeba przy tym obcinać puklów włosów ani składać uroczystej przysięgi (no chyba że przed ołtarzem). Nie ma się jednak czym przejmować, gdyż związki oparte na przyjaźni są podobno trwalsze, a zakochani szczęśliwsi. Gilbert to męski, rozsądniejszy odpowiednik Ani: inteligentny, dobry, kochający oraz troskliwy. I pomyśleć, że gdyby nie szkolna awantura i marchewkowe włosy, ta historia mogłaby się potoczyć całkiem inaczej. Jednak są plusy tego, że chłopcy to czasami takie straszne urwisy. Jeszcze bardziej istotny jest fakt, że na szczęście z czasem się uspokajają, dorastają i stają się godnymi podziwu i zaufania młodymi mężczyznami, a ich partnerki uczą się panować nad rozbuchaną, dziewczęcą wyobraźnią.

5. Geralt z Rivii (Andrzej Sapkowski, seria powieści o Wiedźminie)

Największą miłością Wiedźmina jest zadziorna i stanowcza Yennefer, ale na jego drodze raczej nie brakowało kobiet. Szczególnie podatny na urok czarodziejek i tak z biegiem czasu zawsze wraca do tej jednej. Jeśli jest potworem, jak twierdzą niektórzy, to oby takich potworów było na świecie jak najwięcej, ponieważ mało kto tak bardzo przestrzega moralnych zasad. Do bólu honorowy, ma tendencję do wplątywania się w kłopoty i niestety pracuje tylko na zlecenie (i to bez umowy, chociażby śmieciowej). Mistrz walki wręcz i władania mieczem, więc u jego boku kobieta zawsze będzie czuła się bezpieczna, nie zagrozi jej ani oprych z ciemnej uliczki, ani strzyga czy bazyliszek. Przywiązany do przyjaciół, nawet jeśli jeden z nich to niezbyt rozgarnięty bard, romansujący z każdą napotkaną dziewoją. Najbardziej na świecie kocha swoją przybraną córkę i to dla niej staje się rycerzem podobnym do wojowników walczących u boku Króla Artura. W pewnym momencie Wiedźmin podporządkowuje wszystkie swoje działania jednemu celowi: chce odnaleźć ukochaną córkę, a przy okazji zapewnić dziecku spokój, bezpieczeństwo oraz szczęście.

6. Michael Corleone (Mario Puzo, Ojciec chrzestny)

Bardzo miły, rodzinny chłopak, który swego czasu buntował się przeciwko ojcu i rodzinnym tradycjom, ale z czasem zmienił nastawienie. Spokojny, przyjaźnie nastawiony do innych oraz niebywale inteligentny. Kiedy się zakocha, to już na dobre i na pewno będzie wierny swojej kobiecie. Na jego rodzinę też raczej nie można narzekać, bo to ciepli, otwarci ludzie, którzy cenią sobie rodzinę, dobre jedzenie, a przede wszystkim lojalność. Wystarczy, że będziesz dla nich miła, dobra i uprzejma, a zdobędziesz ich miłość i wsparcie. Co prawda czasami musisz poudawać ślepą, kiedy mąż w magiczny sposób załatwi tę czy inną sprawę pozornie nie do załatwienia, ale na szczęście nie jest to znowu takie trudne i na pewno szybko nabierzesz wprawy. Pamiętaj tylko, żeby nie zadawać pytań, a najlepiej nie zastanawiać się nad pewnymi kwestiami. Twój mąż to w końcu dobry, ciepły i rodzinny człowiek, więc co cię obchodzi jego praca? Zawsze okazuj szacunek teściowi i pamiętaj, że kiedy ktoś złoży ci propozycję nie do odrzucenia, nie targuj się, bierz co dają i uciekaj. A jeśli zamiast męża znajdziesz pod kołdrą łeb konia, cóż… mam nadzieję, że umiesz szybko uciekać. Tak czy inaczej Michael Corleone to dobry chłopak i na pewno nie będziesz się z nim nudzić.

7. Mistrz (Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata)

Ze wszystkich wymienionych na tej liście najbardziej niepozorny, ale niewątpliwie ma w sobie coś niezwykle pociągającego. Trudno powiedzieć czy chodzi o rzadko spotykaną inteligencję, umiejętność panowania nad słowem, czy wewnętrzne ciepło, ale na pewno coś w nim jest. Idealny partner dla kobiet, które chcą być bezwarunkowo kochane, a jednocześnie pragną się kimś zaopiekować. Mistrz to taki mężczyzna i chłopiec w jednym, ale morderczo inteligentny i rozczulający w swoim zagubieniu. Wyróżnia się także stawianiem odważnych sądów oraz umiejętnością nietuzinkowej interpretacji kwestii religijnych, więc światopoglądowo na pewno wyrasta ponad przeciętność. Długo nie mógł znaleźć spokoju, ale pomogła mu w tym odpowiednia kobieta. Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle, ale czasami to baba musi się pofatygować do piekła.

8. Patrik Hedström (Camilla Läckberg, seria kryminalna z Fjällbacki)

Mężczyzna, który sprawdzi się zarówno w burzliwym romansie, jak i statecznym małżeństwie z dziećmi. Człowiek stojący murem za rodziną i nawet ukochana mama nie przekona go, że Ericka to kiepska gospodyni, nie radząca sobie z obowiązkami pani domu. Jednocześnie bardzo inteligentny oraz skuteczny w rozwiązywaniu kolejnych zagadek kryminalnych, nawet jeśli jego szef jest największą zawalidrogą, jaką widział wszechświat. Czasami denerwuje się na żonę, zwłaszcza gdy ta lubi wtrącić do dochodzenia swoje trzy grosze i postanawia zmierzyć się z mordercą bez żadnego wsparcia. Cóż, czasami nawet nie mówi, dokąd idzie. Na szczęście zawsze jakoś udaje się go ugłaskać i mamy skandynawską, rodziną sielankę. Niekiedy jakiś trup majaczy w tle, ale praca to praca, co zrobić.

9. Eddard (Ned) Stark (George R. R. Martin, seria Pieśń lodu i ognia)

Co prawda jego ród mówi, że nadchodzi zima, ale on na szczęście zawsze ma gorące serce dla najbliższych. Kieruje się honorem, wyznaje jasno określone zasady moralne i nigdy, dla nikogo nie zamierza z nich rezygnować. Niestety czasami lituje się nad niewłaściwymi osobami i dlatego, nie nadawał się do wojny o władzę. Gdyby jednak udało się go utrzymać w domu, byłby jednym z najlepszych małżonków, jakich można sobie wyobrazić. Honorowy, lojalny, kochający, oddany rodzinie, a przy tym silny i odważny. Może niekoniecznie uszczęśliwi karierowiczkę, dla której stanowisko męża jest ważniejsze niż on sam, ale u boku kogoś tak skupionego na rodzinie jak Catelyn Stark z rodu Tullych na pewno odnajdzie szczęście i zapewni dobre życie swojej drugiej połówce.

10. Karol Bovary (Gustaw Flaubert, Pani Bovary)

Ciepły, rodzinny człowiek, który potrafi kochać bez pamięci i bezgranicznie ufa żonie. Niestety ma przy tym raczej słaby charakter, więc w rękach hetery stanowi idealny materiał na pantoflarza i bezwolną marionetkę. Jeszcze gorzej, jeśli żona czyta za dużo romansów i zwyczajność ich wspólnego życia przestaje jej odpowiadać, ponieważ wtedy staje się niemal idealnym obiektem drwin. Nie uwierzy, że żona go zdradza, nawet jeśli podsunie mu się dowody pod nos, za to ze stoickim spokojem spłaci jej kosmiczne długi. Idealny mężczyzna dla kobiety szukającej stabilizacji, spokoju i miłości, która od życia nie oczekuje fajerwerków i jest tak samo dobroduszna, wierna, uczciwa oraz ufna jak on.

Wiosna jest doskonałą porą, żeby wprowadzić w życiu pewne zmiany i otworzyć serce na miłość. Jeśli akurat nie ma nikogo w pobliżu, zawsze można wspomóc się literaturą. Trzeba jedynie pamiętać, że bohaterowie literaccy są fikcyjni i papierowi, więc nawet do najwspanialszego amanta rodem z powieści nie będzie można się przytulić, kiedy wiosna ustąpi miejsca jesieni.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook IconTwitter IconŚledź nas n Instagramie!Śledź nas n Instagramie!

Korzystając z tej witryny akceptujesz politykę prywatności więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close