Co robić w wakacyjny miesiąc, kiedy tyle różnych wydarzeń? Nie wiesz gdzie się wybrać? Pomożemy ci coś znaleźć. Popatrz na nasze propozycje i wybierz coś dla siebie.
26.07. – 17.08. – Jarmark Św. Dominika – (Gdańsk)
Jarmark św. Dominika to impreza plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Znana nie tylko w całej Polsce, ale również w Europie. Ważną atrakcją jest łączenie wydarzeń artystycznych, z tymi handlowymi. Można zakupić tam rzeczy różnego rodzaju – od antyków po wyroby regionalne. W tym roku na Jarmarku pojawią się m.in. takie gwiazdy jak: Ania Rusowicz, Mitch&Mitch, Earl Jacob i Zbóje, Martyna Jakubowicz, Natalia Natu Przybysz.
Więcej informacji na stronie https://jarmarkdominika.pl/
30.07-30.12 – Wystawa „Sztuka i Naród” w Muzeum Literatury (Warszawa)
By uczcić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, powstała wystawa, która pokaże i przypomni wielkich twórców i redaktorów tworzących w tamtym okresie. Będzie można przybliżyć sobie sylwetki takich osobistości jak: Bronisław Onufry Kopczyński, Wojciech Menel czy Tadeusz Gajcy. Dostępne będą pamiątki z nimi związane, różnego rodzaju archiwa i dokumenty.
Dokładniejszy opis wystawy w linku: https://muzeumliteratury.pl/sztuka-i-narod/
01.08-03.08 – Festiwal Słowian i Wikingów (Wolin)
Największa impreza tego typu w Europie. Ponad 25 krajów, tysiące osób, liczne występy artystyczne i inscenizacje wydarzeń historycznych. Do tego prawdziwe wojny i warsztaty. Wszystko dla pasjonatów starodawnego życia Słowian i Wikingów.
Dodatkowe informacje: https://www.jomsborg-vineta.com/
01.08-03.08 – OFF Festiwal (Katowice)
Festiwal niecodzienny, mający na celu pokazanie artystów nie takich, którzy są już popularni, mający setki tysięcy sprzedanych płyt i wyrobioną markę. To geniusze muzyczni, którzy przed sobą mają przełom na polskiej scenie muzycznej. Dzięki dyrektorowi artystycznemu festiwalu, nie usłyszycie na scenie hitów z rozgłośni radiowych, bowiem Artur Rojek szuka tych diamentów, które jeszcze nie są oszlifowane, by ich wypromować. Jest to jedyny taki festiwal w tej części Europy, którego nie da się zaszufladkować i określić jednym stylem. Tego nie da się opisać, trzeba to przeżyć.
Zapraszamy na stronę organizatora: https://www.off-festival.pl/
01.08.-13.10. – Wystawa „Listy do najbliższych. W 70. Rocznicę Powstania Warszawskiego” (Wrocław)
Na wystawie będzie można obejrzeć zebrane listy, które w czasie Powstania Warszawskiego pisali powstańcy do swoich bliskich. W ciągu tego okresu pomiędzy 1.08.1944 a 17.08.1944 wiadomo o wysłaniu ponad 50 tysięcy listów, co i tak jest zaledwie małą częścią. Fenomen służb pocztowych jest godny zobaczenia, chociażby po to, by poznać historię powstańców. Dowiedzieć się czegoś więcej o momencie w którym żyli. Co czuli, co chcieli przekazać najbliższym? Pozostaje sprawdzić to podczas wystawy w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Zapraszamy na stronę muzeum: https://www.muzeum.wroclaw.pl/
04.08-29.08. – Warsztaty Graficzne (Kraków)
Jan Bosak wprowadzi cię w tajniki technik graficznych. Za 10zł/2h możesz dowiedzieć się wiele na temat portretów, pejzaży czy motywów roślinnych. Grupy podzielone w zależności od zaawansowania oraz wieku.
Więcej informacji na stronie: www.nck.krakow.pl
05.08-15.08 – Festiwal Blues nad Bobrem (Bolesławiec)
Blues nad Bobrem to festiwal stworzony przez Ryszarda Riedla i jego kolegę, Tadeusza Nalepę. Istotną rzeczą w całym festiwalu jest to, że łączy on kilkanaście różnych imprez. Najważniejszy punkt całego eventu to warsztaty gry na gitarze elektrycznej, akustycznej i basowej, a także perkusji czy klawiszach. Wieczorne jam session jest uwieńczeniem całego dnia pracy i pokazaniem możliwości uczestników warsztatów, którzy uczą się pod okiem specjalistów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Poza tym odbywają się m.in.: przegląd zespołów bluesowych czy konert finałowy. By dowiedzieć się, kto w tym roku pojawi się na wyjątkowym święcie w Bolesławcu, odwiedź
https://www.bluesnadbobrem.pl/
07.08-10.08 – Sensacyjne Lato Filmów (Kołobrzeg)
Sensacyjne premiery, najlepsze polskie kino. By pokazać, jak dobrze radzą sobie Polacy w gatunkowym kinie, postanowiono stworzyć właśnie ten festiwal. Wybitni filmowcy, poszerzony repertuar, to coś, czego możemy spodziewać się podczas „Sensacyjnego Lata Filmów”. W Kołobrzegu zostaną również zaprezentowane filmy nieznane w kraju, a odnoszące sukcesy na Festiwalu Filmowym w Wiedniu, które doprowadziły niekiedy nawet do łez. Więcej na temat Sensacyjnego Lata Filmów na stronie https://sensacyjnelato.pl/
14.08-17.08 – Ostróda Reggae Festiwal (Ostróda)
Najlepsza impreza reggae w Polsce. W tym roku zorganizowana na terenie Czerwonych Koszar, gdzie znajdą się pola namiotowe, catering i cała zabawa. Największymi gwiazdami na tegorocznym Festiwalu będą: Dub Inc (Francja), The Skatalites (Jamajka), Chronixx & ZincFence Redemption (Jamajka), Easy Star All-Stars (USA), Zion Train (Wlk. Brytania/Jamajka) czy Rootz Undeground (Jamajka), Mesajah, Maleo Reggae Rockers, Bednarek, Vavamuffin, Ras Luta, Tabu, Jafia, Namuel, Bakshish, Cała Góra Barwinków, Kacezet & Fundamenty.
Strona festiwalu: https://www.ostrodareggae.com/
20.08-24.08 – Bolesławieckie Święto Ceramiki (Bolesławiec)
Coroczna impreza na bolesławieckim rynku, to już tradycja. Dwudziesta, jubileuszowa edycja będzie co najmniej równie atrakcyjna, jak 19 poprzednich. Podczas obchodów będzie można zaopatrzyć się w ceramikę czy biżuterię wprost z Bolesławca. Dodatkowo pojawią się producenci zarówno z Polski, jak i z Czech, Węgier oraz Litwy. By spróbować swoich sił w tworzeniu wyrobów glinianych, przeprowadzone zostaną specjalne warsztaty. Poza tym odbędą się Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim, wystawy, parady (m.in. Ceramiczna Fala), konkursy, wybory Miss oraz liczne koncerty lokalnych artystów, czego zwieńczeniem będzie koncert finałowy w wykonaniu zespołu Bracia. Ciekawym punktem będzie również tzw. „silent party”, gdzie każdy uczestnik dyskoteki dostanie parę bezprzewodowych słuchawek i możliwość słuchania jednego z trzech kanałów, na których znajdą się utwory grające przez DJ-ów.
Dokładny program dostępny na stronie: https://swietoceramiki.pl/
20.08-10.09 – Festiwal Muzyki Filmowej (Kraków)
Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic zapraszają na niepowtarzalną imprezę. Festiwal Muzyki Filmowej to połączenie wysokiej jakości obrazu filmowego i interpretacji muzyki. Widowiska muzyczno-filmowe przyciągają wielu wybitnych twórców i kompozytorów z całej Europy. Miłośnicy kina i sztuki, powinni pojawić się tam, by przeżyć niezapomniane emocje. Festiwal staje się znany nie tylko w Polsce, ale również w USA, Kanadzie czy całej Europie. Będzie można zobaczyć takie produkcje jak: „Dalekomorska Wyprawa” — pełną projekcję pierwszego w historii Norwegii filmu nominowanego do Oscara i Złotego Globu Wyprawa Kon-Tiki; 007. The Best of James Bond oraz Gladiator Live in Concert.
Więcej informacji na: https://www.fmf.fm
30-31.08 – Inauguracja Września Jeleniogórskiego (Jelenia Góra)
Impreza coroczna, która ma na celu rozpoczęcie znanego już na całą Polskę, Września Jeleniogórskiego. Podczas tegorocznej inauguracji odbędą się koncerty takich gwiazd jak: T. Love, Leniwiec czy Dawid Podsiadło. Ma być to wstęp do niezwykle ciekawych wydarzeń podczas całego miesiąca. Koncerty, wystawy, inscenizacje, to trzeba zobaczyć na własne oczy.
Więcej na stronie: https://www.dcik.pl/wydarzenie/0,0,11925,56-wrzesien-jeleniogorski/
Udanego sierpnia drodzy czytelnicy!