kalendarium okładka styczeń 2015Witajcie w Nowym Roku! Przygotowaliście się do 2015? Nawet jeśli nie jesteście zagorzałymi zwolennikami postanowień noworocznych, to na pewno macie swoje plany i marzenia, które chcielibyście zrealizować. Styczeń, jako początek kolejnego roku, to okres szczególny i warto go dobrze spędzić, żeby zachować optymizm i wysoki poziom motywacji do realizacji marzeń przez kolejne miesiące. Zebrałyśmy dla Was wydarzenia, które Was zainspirują, wywołają uśmiech i pomogą Wam dobrze rozpocząć 2015 rok!

3-6.01. – warsztaty malarstwa intuicyjnego – WARSZAWA

Malarstwo intuicyjne to doskonały sposób na pobudzenie  kreatywności  i rozpoczęcie nowego roku. Te warsztaty dedykowane są wszystkim – tym, którzy nigdy nie malowali i tym, którzy już kiedyś machali pędzlem. Curt Källman, twórca metody Verdic Art, twierdził, że każdy z nas potrafi malować, a więc podczas tych warsztatów nie uczymy się malować, tylko przypominamy sobie jak malować.

Więcej informacji o warsztatach na stronie Poza Słowami

06.01. – Mapa skarbów na 2015 – WARSZAWA

Czy wiecie, czego chcecie? Czy potraficie jasno i precyzyjnie określić Wasze marzenia? Na spotkaniu puścicie wodze fantazji, zagłębicie się w głęboko skrywane marzenia i stworzycie własną mapę skarbów, czyli mapę swoich marzeń. Niech 2015 rok stanie się czasem na realizację naszych marzeń!

Więcej na stronie organizatora Poza Słowami

08.01. – CZWARTKI WILEŃSKIE: PRELEKCJA PT. „POLACY W MOSKWIE W 1605 ROKU” – OLSZTYN

W Miejskim Ośrodku Kultury w ramach cyklu Czwartki Wileńskie odbędzie się prelekcja profesora Stanisława Achremczyka pt. „Polacy w Moskwie w 1605 roku”. Stanisław Achremczyk to profesor historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, specjalizujący się w dziejach nowożytnych Polski, zwłaszcza regionu Warmii i Mazur. Wstęp wolny.

Więcej informacji Miejskiego Ośrodku Kultury w Olsztynie

Do 11.01. trwa wystawa fotografii Tajskiego Tatuażu SAK YAN – WARSZAWA

To ostatnie dni wystawy fotografii tatuażu sak yan w Muzeum Azji i Pacyfiku. Tatuowanie w Azji Południowo-Wschodniej ma bardzo długą tradycję i szczególne znaczenie, dla osób tatuowanych, a także dla mistrzów tatuażu. Tatuaże Sak Yan wywodzą się z tradycji tajskiej – tatuaże są jak talizmany noszone na skórze i mają magiczną moc potrafiącą odmienić życie osoby, która takie tatuaże nosi. Autorem zdjęć na wystawie jest  Matthieu Duquenois – badacz i praktyk zjawiska tatuażu, jest też drugim Europejczykiem, który dostąpił zaszczytu zostania mistrzem tajskiego tatuażu, czyli ajarnem.

Więcej o wystawie na stronie organizatora Sak Yan

12.01. – „Klimaketrium 2, czyli menopauzy szał” – WARSZAWA/KATOWICE/POZNAŃ/SUWAŁKI

Tych, którzy widzieli spektakl „Klimakterium… i już” do drugiej części zachęcać nie trzeba – tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapraszamy do wybrania się do teatru na oba przedstawienia autorstwa. Obie części „Klimakterium…” to dawka świetnego humoru, dobrej muzyki, charakterystycznych bohaterek – doskonała propozycja na relaksujący, zimowy wieczór…

Terminy spektaklu oraz możliwość kupna biletu na stronie spektaklu

12.01. – Spotkania z najciekawszymi produkcjami przedwojennej kinematografii – KATOWICE

To propozycja dla amatorów starego kina – najlepsze przedwojenne produkcje, poprzedzone prelekcjami Patryka Tomiczka – dyrektora artystycznego Festiwalu Filmów Kultowych. 12.01. odbędzie się projekcja „Pana Twardowskiego” (reż. Henryk Szaro, 1936r.), a 15.01. film pt.: „Za winy niepopełnione”(reż. Eugeniusz Bodo, 1938r.).

Więcej szczegółów na stronie Centrum Kultury w Katowicach

13.01. – Żartem i śmiechem, czyli pojedynki laureatów PAKI – KRAKÓW

PAKA, czyli coroczny, ogólnopolski Przegląd Kabaretów Amatorskich, który odbywa się w krakowskim Centrum Kultury „Rotunda” nieprzerwanie od 1985 roku. Tym razem będzie można zobaczyć i pośmiać się razem z następującymi kabaretami: 7 minut Po, Sakreble, Karola Kopca, Sekcję Muzyczną Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą. Całe spotkanie i rywalizację poprowadzą charyzmatyczni Michał Próchniewicz i Michał Ociepa z Grupy Ad Hoc.

Więcej na stronie PAKI

14.01. – Joga śmiechu – Warsztaty – KRAKÓW

Śmiech i joga – nic tak dobrze nie poprawia nastroju jak śmiech i joga – aż strach pomyśleć jakie cuda mogą sprawić te dwa czynniki razem…

Więcej informacji o jodze śmiechu i samych warsztatach na stronie organizatora Bajla

16.01. – Fotografia: outdoor – warsztat kadru – POZNAŃ

Fotografia: Outdoor to nowy cykl spotkań z wybitnymi fotografami, którzy specjalizują się w fotografii outdoorowej, czyli podróżniczej, reporterskiej i dokumentalnej (m.in. Marco Bulgarelli oraz Magdalena Kwiatkiewicz).

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę Warsztat Kadru

21.01. – koncert jazzowy – Mikrokolektyw & Noël Akchoté – LUBLIN

Zespół Mikrokolektyw (czyli Artur Majewski i Kuba Suchar) wystąpi z Noëlem Akchotém  – francuskim gitarzystą – improwizatorem na wspólnym koncercie jazzowym. Wszyscy fani Mikrokolektywu oraz muzyki jazzowej powinni wpisać sobie tę datę do kalendarza – warto!

Więcej informacji o koncercie i biletach na stronie Centrum Kultury w Lublinie

29.01. – z cyklu „Przewodnik opowiada” – „Nepal. Nie tylko Himalaje” – CHORZÓW

Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie podróżnicze, na którym będzie szansa poznać Nepal nieco lepiej – wszak Nepal to nie tylko Himalaje. Na spotkaniu zaprezentowana będzie relacja dwóch kobiet, które wybrały się w samodzielną podróż do tego niewielkiego kraju i doświadczały jego odmiennej kultury przez 3 tygodnie.

Więcej informacji na stronie Centrum Kultury w Chorzowie

A Wy jakie macie plany na ten miesiąc?

Z tego miejsca, 1-ego stycznia 2015 roku wraz z całym zespołem redakcyjnym chciałybyśmy życzyć naszym czytelnikom pomyślnego roku, spełnienia najskrytszych marzeń oraz nieschodzącego uśmiechu z twarzy!