kulturantki_kalendarium_pazdziernik_2016Już jesień – dużo się dzieje dookoła! W najbliższym czasie planujemy Was oswoić nieco z poezją – będzie się pojawiało więcej recenzji tomików wierszy naszych rodzimych poetów. Nie bójmy się wierszy! :)

01.10.-31.12. – Festiwal Szwalnia.Doc Teatru Szwalnia – ŁÓDŹ

Na kilkumiesięczny projekt szwalnia.DOK składać się będą wydarzenia kulturalne z zakresu teatru, filmu oraz sztuki wizualnej. W ramach festwialu będą się odbywać spotkania autorskie – wydarzenie jest dedykowane dla różnych grup wiekowych – są przewidziane spotkania dla najmłodszych odbiorców, młodzież, osób dorosłych oraz seniorów.

Szczegółowy harmonogram na październik na stronie Teatru Szwalnia.

03.10. – Ogólnopolski „Czarny protest” – Cała Polska

Ciężko jest przejść obojętnie obok tego, co się dzieje w kraju. Abstrahując od przekonań politycznych, czujemy się w obowiązku, aby zaapelować do wszystkich polskich kobiet, aby stanęły w obronie swoich praw. Jeśli z jakichś przyczyn nie możecie wziąć czynnego udziału w proteście, ubierzcie się na czarno kiedy wychodzicie z domu, wrzućcie fotkę na FB/Insta – po prostu nie pozostawajcie obojętne i wyraźcie swoje zdanie. Tu chodzi o naszą wolność i wolność naszych matek, córek, sióstr, wnuczek.

Wydarzenie na Facebooku.

04.10. – Krakowski Salon Poezji – KRAKÓW

Krakowski Salon poezji powstał w 2002 roku z inicjatywy Anny Dymnej – polega on na tym, że znani aktorzy czytają swoje ulubione wiersze popularyzując w ten sposób poezję. Kalendarz spotkań Salonu jest obszerny, w październiku, oprócz 04.10. można jeszcze uczestniczyć w spotkaniach: 11.10., 18.10. oraz 25.10. Polecamy serdecznie.

Więcej o wydarzeniu na stronie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

07.10. – spotkanie autorskie z poetką Anną Nowaczyńską – WARSZAWA

Spotkanie z Anną Nowaczyńską będzie dotyczyło jej drugiego tomiku poezji pt.: „rzeczy niepozorne” wydanego przez wydawnictwo Anagram, tak jak w przypadku jej debiutanckiego tomiku wierszy „Bezcennik” (2012). Jeżeli nie jesteście z poezją za pan brat, przyjdźcie mimo wszystko, bo będzie to wieczór o bogatej oprawie artystycznej – poezja, odpowiednio dobrana muzyka i śpiew na żywo – a to wszystko w klimatycznym miejscu jakim jest żoliborska klubokawiarnia „Kalinowe Serce” założona w ramach Fundacji Artystycznej im. Kaliny Jędrusik. Innymi słowy: prawdziwa uczta dla zmysłów.

Weź udział w wydarzeniu – oznacz się na Facebooku!

07-16.10. – 32. Warszawski Festiwal Filmowy – WARSZAWA

Warszawski Festiwal Filmowy to jeden z największych tego typu wydarzeń filmowych – każdy miłośnik kina znajdzie tam coś dla siebie – niezależnych twórców, reżyserów, niekonwencjonalne podejście do kinematografii, w programie są oczywiście projekcje filmów, np. odkrycia międzynarodowych festiwali.

Szczegółowy program na stronie Kinoteki.

17.10. – warsztaty tańca irlandzkiego i szkockiego – GDAŃSK

Jeśli chcecie się trochę rozruszać, by nie dać dość do głosu jesiennej chandrze, to serdecznie zapraszamy na skoczne i dynamiczne warsztaty z tańca irlandzkiego i szkockiego. Jeśli się Wam spodoba, może nawet uda się Wam dołączyć do zespołu Animus Saltandi, który nie tylko organizuje niniejsze warsztaty, ale również połączył je z możliwością wejścia w swoje szeregi…

Link do wydarzenia na Facebooku.

21.10. – Festiwal Narracje – GDAŃSK

Celem festiwalu jest poznawanie miejsc i ich historii Gdańska. Tematem przewodnim 8. edycji festiwalu będzie Biskupia Górka – jedna z dzielnic Gdańska. Szczegółowy program będzie dostępny wkrótce.

Link do wydarzenia na Facebooku.

27.10. – Czytanie performatywne – SOPOT

W Sopotece w ramach cyklicznego czytania performatycznego będzie odczytana „Czysta anarchia” Woody’ego Allen’a. Czytanie performatywne to nie tylko suche czytanie na głos – to także dodatkowe efekty i bodźce dla publiczności – oprawa audiowizualna (muzyka, gra światłem, itp.) – jest to świetna zabawa!

Więcej szczegółów na stronie Biblioteki Sopockiej.

Tradycyjnie już, naszym Czytelnikom życzymy udanego miesiąca!