Sztuka jest tematem bardzo rozległym, dlatego postanowiłam przekroczyć pewne utarte ramy i poruszyć coś zupełnie innego niż malarstwo, czy rzeźba, a mianowicie iluzję. Sztuka iluzji stanowi jedną z gałęzi sztuki estradowej. Pierwsze skojarzenia, jakie mogą się w związku z nią nasuwać, to magia, triki, czy takie nazwiska jak David Copperfield. Ale pod tym pojęciem kryje się o wiele więcej…

Sztuka iluzji jest terminem szerokim i dzieli się na kilkanaście gatunków. Na świecie jest wielu znakomitych artystów, a niektórzy z nich to nasi rodacy. Pokazy tych iluzjonistów wręcz hipnotyzują widza. Ich występ polega na umiejętności wywoływania różnych zjawisk, które mogą przeczyć logice i prawom fizyki.

Jak powstała sztuka iluzji?

Jeżeli przyjrzymy się głębiej korzeniom tej dziedziny sztuki, to znajdziemy ją…. w starożytnym Egipcie! Nie były to tak spektakularne jak obecne pokazy, ale i tak robiły wrażenie. Iluzja taką, jak ją obecnie rozumiemy w dużej mierze rozwijała się w XIX wieku, kiedy Robert-Houdin korzystając z mechanicznych urządzeń wprowadził triki z przedmiotami i dłońmi. Ten sam człowiek odpowiada za pierwsze widowiskowe ucieczki z niebezpiecznych sytuacji, jak zatopiona skrzynia. A potem nastał wiek XX, kiedy iluzja przeniknęła do kultury masowej. Jej symbolem stał się David Copperfield.

Po pierwsze: zaskoczenie widza

Sztuka iluzji nie byłaby tak emocjonująca, gdyby nie niesamowite efekty specjalne, tajemnica artysty i umiejętność zaskoczenia widza. Żaden znany iluzjonista nie podzieli się z wami swoją receptą na wykonanie danego triku. Chociaż widzowie zdają sobie sprawę z tego, że to, co dzieje się na scenie, to nie magia, czary, czy igranie ze zjawiskami metafizycznymi, i tak dajemy się zaskoczyć! Możemy starać się dostrzec wszystkie ruchy, dochodzić tego, gdzie tkwi klucz, ale w dalszym ciągu będziemy pod wrażeniem. Dobry iluzjonista wykazuje się wyjątkową dbałością o szczegóły i zdolnościami aktorskimi. W zależności od typu iluzji, jaki reprezentuje, artysta korzysta z całej gamy rekwizytów.

Na polskiej estradzie

Szukając występów iluzjonistów, możemy znaleźć wiele znakomitości, których pokazy oczarowują. Nie brakuje ich także na polskiej scenie. Przykładem znakomitego iluzjonisty jest Marcin Muszyński. Osoby, które śledzą zmagania uczestników programu „Mam talent”, mogły obserwować jego drogę do finału. Podczas oglądania filmów z jego występów, nie mogę wyjść z podziwu! Jest przedstawicielem Dużej Iluzji – Lewitacji, a to bez zwątpienia jeden z najbardziej efektownych gatunków tej sztuki.

Zachęcam do zobaczenia kilku filmów, które są dowodem umiejętności Marcina Muszyńskiego, a więcej znajdziecie ich na jego stronie internetowej: www.marcinmuszynski.com. Bez zwątpienia jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, iluzjonista w naszym kraju. Jeżeli tylko będziecie mieli okazję wybrać się na widowisko z jego udziałem, serdecznie zapraszam!