front-1024x1024Kilka dni temu miałam przyjemność wsłuchać się w przepełnioną emocjami muzykę z albumu Anny Przybył „Pragnienia”. Tak, jak sugeruje tytuł, płyta jest przepełniona emocjami, uniesieniami i przemyśleniami. Spokojna i wyciszająca muzyka doskonale współgra z głosem wokalistki i tekstem piosenek. Autorami tekstów są m.in. ks. Jan Twardowski, Halina Poświatowska i Anna Przybył.

Anna Przybył jest artystką, która ukończyła szkołę muzyczną, a swój projekt muzyczny realizuje samodzielnie, bez współpracy z większymi wydawnictwami. Jej płyta została zrealizowana wspólnie z Leszkiem Kamińskim. A muzykę do piosenek stworzyła samodzielnie. Nawet jeżeli nie wsłuchamy się w tekst i nie analizujemy sensu śpiewanych słów, muzyka płynąca z głośnika jest przyjemna dla ucha, wycisza i wprowadza w refleksyjny nastrój. Kiedy jednak zagłębimy się w słowa, zyskuje drugie dno, a krążek jest jeszcze atrakcyjniejszy.

Wśród emocjonalnych uniesień

Album jest z jednej strony stworzony w podobny sposób, z drugiej każdy utwór opowiada o innych uczuciach, przez co gra na różnych strunach serca. Zakrada się w najbardziej ukryte zakamarki duszy. Całość została wyważona w zgrabny sposób, przez co powstała istna symfonia emocji. Jest niepokój, nienawiść, tęsknota. Jak łatwo się domyślić, wykorzystanie do piosenek interpretacji tekstów takich znakomitości jak Twardowski i Poświatowska musi skutkować powstaniem czegoś wyjątkowego. Mam wrażenie, że utwory śpiewane przez Anię Przybył balansują na granicy ballady i poezji śpiewanej. Są przyjemne dla ucha, dla pobudzenia myśli i wydobycia wewnętrznej wrażliwości.

Śmiało można powiedzieć, że ta płyta stanowi ucztę muzyczną, estetyczną i intelektualną. Podczas słuchania wyczuwa się spójność między słowami i muzyką. Łatwo można odnieść wrażenie, że osoba układająca muzykę doskonale rozumie i potrafi poczuć śpiewane teksty. Moja ocena jest bardzo pozytywna, choć osoby szukające szybkich i energetycznych kawałków niekoniecznie znajdą je u Anny Przybył. Za to polecam wszystkim fanom twórczości ks. Twardowskiego i Poświatowskiej, a także spokojnych rytmów, które przesycone są emocjami.

Na koniec spis utworów znajdujących się na albumie „Pragnienia”:

 1. Całkiem sprytnie
 2. Czas niedokończony
 3. Fragile
 4. Kiedy umrę kochanie
 5. Lipcowa sukienka
 6. Nienawiść
 7. Niepokój
 8. Płacz dziewczęcej tęsknoty
 9. Pragnienia
 10. W nas jest nasze ocalenie
 11. W twoich doskonałych palcach

Zachęcam także do obejrzenia teledysku do piosenki „Niepokój”.