Znany szum morza to ostatnia część chwytającej za serce sagi nadmorskiej napisanej przez Magdalenę Majcher – jedną z najzdolniejszych i najpoczytniejszych Autorek młodego pokolenia. Jaki finał dla swoich bohaterek przygotowała Autorka?

Jagoda, córka Gabrieli i wnuczka Marcjanny, za wszelką cenę chce przełamać koło międzypokoleniowych kłamstw. Spędzając całe dnie na rozmowach z babką, stara się zrozumieć zawikłaną historię rodziny. Ma 18 lat i do końca jeszcze nie wie, czym chciałaby się w życiu zajmować. Wie natomiast, że jej miejsce jest w Ustroniu Morskim. Z kolei Tomek, jej chłopak, chce opuścić to miejsce i wyjechać do Szczecina. Co stanie stanie się  z ich związkiem?

Historia łączy pokolenia

Maturzysta w pewnym momencie stawia wszystko na jedną kartę. Tworzy wyjątkowe miejsce, które przyciąga kobiety takie jak ona – samotne matki niepełnosprawnych dzieci. Czy wie, na co się porywa? Kto stanie po jej stronie? Czy uda się jej zaakceptować bolesną rodzinną historię i przełamać klątwę ciążącą na kobietach z jej rodziny?

 

Nie mamy wpływu na to, skąd pochodzimy, ale to, dokąd zmierzamy, już zależy od nas.

Saga o blaskach i cieniach życia

Magdalena Majcher po raz kolejny porusza wiele trudnych tematów, o których w życiu codziennym staramy się nie myśleć. Związek na odległość, radzenie sobie z niepełnosprawnością, utrata bliskiej osoby. Autorka po raz kolejny sprawia, że chusteczki idą w ruch, ale robi to w piękny sposób, pokazując jednocześnie czytelnikom, że każdy może i powinien czerpać z życia to, co najlepsze, mimo przeciwności losu.  
W ostatnim tomie sagi nadmorskiej Autorka wzięła na warsztat dzieci zmagające się z niepełnosprawnością. Podkreśla także, jak często osoby niepełnosprawne są negatywnie odbierane, napiętnowane i oceniane. Opisuje, jak wygląda życie rodziców, którzy mają niepełnosprawne dziecko. Ich smutki, wyrzeczenia, ich codzienność. Przypomina również, że wystarczy chwila, by stracić życie i zdrowie. Magdalena Majcher pochyla się także nad tematem starości oraz przemijaniem, radzeniem sobie ze smutkiem po odejściu bliskiej osoby.

Coś się kończy, coś się zaczyna

Znany szum wiatru to chyba najbardziej wzruszający tom całej sagi. Jest w nim zawarta cała paleta ludzkich emocji. Mimo że wzruszenie chwyta za gardło, chce się czytać dalej, i kibicować zagubionym bohaterkom. Nie ukrywam, że trudno mi się rozstać z tymi pełnymi temperamentu, zatroskanymi i pogubionymi życiowo kobietami, ale wyciągnęłam z ich losów nauczkę dla siebie. Zakochałam się w okładce – jest moją ulubioną okładką w całej sadze. Magdalena Majcher zaś udowodniła, że jest niekwestionowaną królową współczesnej polskiej literatury, nikt bowiem nie potrafi tak pięknie pisać o uczuciach, jak Ona. To pisarka nie tylko z krwi i kości, ale i z pasji. 


Za książkę do recenzji dziękujemy Autorce oraz Wydawnictwu: