szklane tarcze_800Zapraszam Was dzisiaj w niezwykłą podróż do przeszłości okupowanej Warszawy, która swym pięknem i urokiem zaraziła niejednego agresora. „Szklane tarcze” to idealna powieść na dłużące się, zimne i jesienne wieczory, które adekwatnie nadają się na spędzenie czasu z kubkiem gorącej herbaty oraz ciekawą książką. Pozycja Marii Szypowskiej to sumiennie napisana powieść o poszukiwaniu prawdy, odwadze oraz niepohamowanej młodości, która niekiedy prowadzi do zbyt trudnych decyzji i wyborów. Książka ta opowiada o losach nieznanego fotografa, który pod groźbą utraty życia – postanowił udokumentować zniszczenia jednego z najbardziej prestiżowych dotychczas zabytków stolicy – Zamku Królewskiego w Warszawie. Podróż w lata II wojny światowej zapewne jeszcze u niektórych wywołuje paniczny atak lęku lub bezgraniczny żal i smutek, ale historia opowiedziana przez wybitną autorkę doświadczoną przez życie – jest warta chociażby chwili uwagi nawet przez najmłodszych czytelników. 

 

Maria Szypowska to warszawska kombatantka, pisarka, dziennikarka oraz aktywna działaczka Fundacji „Artibus – Muzyka, Obraz, Słowo”. Oprócz licznych powieści dla dzieci i młodzieży, autorka ma w swym dorobku wiele książek biograficznych oraz różnorodne albumy artystyczno-literackie, które współtworzy wraz z mężem – Andrzejem Szypkowskim. „Szklane tarcze” to ujmująca powieść przetłumaczona na wiele języków: angielski, rosyjski czy chociażby niemiecki. Wydana z nakładem siedmiu tysięcy egzemplarzy, została zadedykowana uczestnikom Światowych Dni Młodzieży odbywających się w 1991r w Polsce z udziałem Ojca Świętego – Jana Pawła II. 

„Książka ta wypełni lukę w młodzieżowej literaturze. Przeczytałem ją z zainteresowaniem i wzruszeniem. W powieściową kanwę doskonale wplecione są autentyczne wydarzenia i autentyczni ludzie A co może jest najważniejsze – odtworzona jest prawdziwa atmosfera tamtych czasów, życie Warszawy i warszawiaków oraz bohaterstwo młodzieży”

-Prof. Stanisław Lorentz

Poznajcie losy młodego, utalentowanego Stanisława, który wraz z grupką przyjaciół, postanawia wybrać się w ruiny Zamku Królewskiego w Warszawie i uwiecznić na swym aparacie – zniszczenia dokonane przez hitlerowskich żołnierzy. Z narażeniem życia podejmuje się trudnej wyprawie w ściśle strzeżone miejsce i na szklanych kliszach własnego aparatu, dokumentuje rozległe zgliszcza najważniejszego ośrodka historii Polaków. Bez najmniejszego wahania postanawia dać świadectwo prawdzie i przykład przyszłym pokoleniom – tylko czy uda mu się ujść z życiem? Wciągająca historia, która zawiera w sobie wartką i dynamiczną fabułę sprawi, że nie będziecie się nudzić podczas lektury. Czy uda się ukryć klisze ze zdjęciami z Zamku Królewskiego i w jaki sposób potoczą się losy głównego bohatera? Nie możecie tego przegapić.

„Jestem zafascynowany wzruszającą historią polskiego narodu, który starał się ratować i potem zrekonstruować symbol i dumę Państwa Polskiego – Zamek Królewski w Warszawie. Książka „Szklane tarcze” jest wyjątkowa, dlatego będę o niej opowiadał w mojej Japonii”

– Nagao Hyodo

„Szklane tarcze” Marii Szypowskiej to trzymająca w napięciu powieść o nieznanym fotografie, który podczas II wojny światowej z narażeniem życia – udokumentował zniszczenia Zamku Królewskiego. Czy kogokolwiek współcześnie byłoby stać na coś takiego? Akt odwagi i męstwa w obliczu okupanta, który bezprawnie zniszczył narodowe mienie? Ciężko odpowiedzieć na tak trudne pytanie, ale jednocześnie ciężko przejść obojętnie wobec pozostawienia go bez odpowiedzi. Losy „książkowego” Stanisława powinny być dla młodych ludzi przykładem do naśladowania i wzorcem pewnych idei wobec których młodzież, coraz częściej przechodzi bez wzruszenia ramion.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy:

logo-zysk