Lubię zatapiać się w historiach sukcesu innych osób. Interesują mnie mechanizmy myślenia oraz ich sposób funkcjonowania. Jeżeli macie podobnie, to polecam Wam książkę Johna Brooksa „Przygody przedsiębiorców. 12 klasycznych opowieści ze świata biznesu”. I choć książką została napisana w latach sześćdziesiątych, jej ponadczasowość będzie trwała wiecznie.
Gdy po raz pierwszy spotkałem Warrena Buffetta, a było to w roku 1991, poprosiłem go, by polecił mi dobrą książkę o biznesie – napisał nie tak dawno Bill Gates w „The Wall Street Journal”. – „Przygody przedsiębiorców” Johna Brooksa –powiedział bez wahania Buffett. Byłem zaintrygowany – nigdy nie słyszałem o „Przygodach przedsiębiorców” i o Johnie Brooksie. Jednak ponad dwie dekady po pożyczeniu mi egzemplarza przez Warrena i ponad cztery dekady po pierwszym wydaniu pozostają najlepszą książką biznesową, jaką kiedykolwiek czytałem, a John Brooks wciąż jest moim ulubionym autorem – przyznaje Gates.
Po tej rekomendacji wszystko się zaczęło. Książka po raz pierwszy wydana w 1959 roku, nagle pojawiła się ponownie na półkach księgarskich, a ostatecznie na pierwszych miejscach list bestsellerów.
Te często dramatyczne historie z Wall Street pokazują, że mimo nowinek technologicznych, Internetu oraz skróconej drogi informacji, przez lata niewiele się zmieniło. Ludzie nadal popełniają błędy, rządzą nimi te same odczucia, czyli chciwość i zazdrość, a korporacje wydają miliony na swoje nieprzemyślane projekty. Jak widać historia lubi się powtarzać.
Poruszone przez autora opowieści odkrywają machinacje i ulotną naturę świata finansów. Autor opowiada o krachu z roku 1962, o upadku znanej firmy maklerskiej, śmiałych próbach amerykańskich bankierów, kryzysie kubańskim, zamachu na prezydenta Kennedy’ego. John Brooks podaje przykład firmy Xerox. Wynalezienie kserokopiarki porównuje do wynalezienia koła.
Warto wspomnieć, że John Brooks to wielokrotnie nagradzany pisarz i dziennikarz finansowy, znany głównie jako autor felietonów o tematyce biznesowej w „New Yorkerze”. Był również autorem chwalonych przez krytyków popularnonaukowych książek o finansach i biznesie, z których sporą część poświęcił Wall Street i środowisku światowej finansjery.
To ważne lekcje dla każdej korporacji, której wydaje się, że jest niezniszczalna. Czy wielcy biznesu wyciągną z tych historii odpowiedni wniosek? – Witold Gadomski, „Gazeta Wyborcza”
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu