Pod koniec stycznia tego roku wyszedł kolejny poradnik Jona Kabata-Zinna. „Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu” to książka poświęcona mindfulness i medytacji uważności.

Obudź się Jak praktykować uważność w codziennym życiu okładka niebieskozielone tło i biało-czerwone kwiatyCzym w ogóle jest mindfulness i dlaczego tyle się o tym mówi? W dużym skrócie mindfulness opiera się na treningu uważności, uczy o tym, jak być tu i teraz. Moda na niego wzięła się zapewne z potrzeby odnalezienia spokoju w świecie, który ten spokój odbiera.

Deadline’y, taski, ASAP? Brzmi znajomo? Z tymi terminami wiąże się praca w korporacji, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym umysł jest osaczony niekończącą się liczbą bodźców. Codziennie większość z nas spędza bardzo dużo czasu w sieci. Internet jest wspaniałym wynalazkiem, ale na pewno nie pozwala na wyciszenie.

Jak ryba złapana w sieć

Zwykły telefon komórkowy piszczący co chwilę połączeniami, SMS-ami, wiadomościami z messengera i powiadomieniami z różnych aplikacji, sprawia, że pod koniec dnia czujemy się, jakby ktoś nas wycisnął. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z przyczyny takiego nastroju.

Nie pamiętam, ile razy znajomi czy rodzina – łącznie ze starszym pokoleniem! – dziwili się i krzywili, że na co dzień moja komórka jest odłączona od sieci. Wielokrotnie czułam wręcz presję, żeby już, teraz, natychmiast włączyć transmisję danych kosztem prywatności, relaksu i dobrego samopoczucia. Sam fakt, że musiałam tłumaczyć się z mojej decyzji, świadczy o tym, że coś jest mocno nie tak.

Ucieczka od chaosu

I właśnie w takich sytuacjach przychodzi na ratunek mindfulness i całe dobro płynące z praktykowania uważności w życiu. Poradnik Kabata-Zinna „Obudź się” pokazuje, ile fantastycznych zmian na lepsze możemy wprowadzić w swoim życiu dzięki medytacji uważności. Tłumaczy, jak budować samoświadomość i mądrze podchodzić do tego, co otrzymujemy od losu. Pomaga w radzeniu sobie z trudnościami i relacjami z innymi. Jednym słowem pozwala uciec od chaosu codziennego życia i odnaleźć spokój.


Za książkę do recenzji dziękujemy:

Wydawnictwo Czarna Owca logotyp