„Masyw Mont Blanc. Najpiękniejsze drogi wspinaczkowe” Marco Romelliego, alpinisty i skialpinisty, przenosi nas w najwyższe partie Alp. Witajcie w kolebce alpinizmu i imponujących wspinaczkowych wyczynów.
Najwyższy szczyt Europy znajdujący się w Alpach Graickich, w masywie rozciągającym się na powierzchni ponad 30 kilometrów, mierzy ponad 4800 metrów, niemniej z uwagi na pokaźną czapę lodową obejmującą szczyt, dokładny szacunek zmienia się o kilka metrów wraz z aktualizacją pomiaru wysokości. Pasmo Mont Blanc rozbudza wyobraźnię wspinaczy od przeszło dwóch stuleci. Choć ściany Białej Góry zachęcają do sprawdzania umiejętności wspinaczki mikstowej, niniejszy przewodnik na tapet bierze drogi o średniej trudności technicznej – „dla każdego z odpowiednim przygotowaniem”.
Wiedza w pigułce
Ponownie, co wpisuje się w serię przewodników W skale i lodzie, otrzymujemy zwarte informacje techniczne dotyczące wycen trudności – także w przypadku tras dojścia do konkretnych baz wypadowych możemy liczyć na wskazanie wyceny, jeśli wymagana jest w którymś momencie wspinaczka. Poznajemy przewyższenia mierzone od początku drogi bądź bazy wypadowej oraz wskazówki w kwestii sprzętu. Podpowiedzi odnoszące się do osprzętowienia są o tyle zróżnicowane, iż bierzemy pod uwagę tak drogi mikstowe, jak i lodowe. W temacie pogody zaznajomieni zostajemy ze specyficznymi dla Mont Blanc warunkami zależnymi między innymi od fenu, bise oraz prądów południowo – zachodnich. Nie brakuje wskazówek w kwestii morfologii skały, czasów podejścia czy przydatnych namiarów adresowych bądź ratunkowych.
Alpejski creme de la creme
„Około 300 milionów lat temu duża, granitowa intruzja utworzyła strukturę, która stała się fundamentem dzisiejszego masywu Mont Blanc. (…) Granit jest skałą powstałą w wyniku powolnego stygnięcia gorącej magmy głęboko poniżej skorupy ziemskiej. Narodzony w tym piekielnym żarze Mont Blanc do dziś świeci płomiennymi kolorami granitu turniczek w całym swoim masywie. (…) Obok skał, lód jest drugim podstawowym materiałem, który zdeterminował majestatyczną i różnorodną architekturę masywu. (…) Sam unikalny kolor i budowa masywu Mont Blanc już wystarczyłyby do uznania go za wyjątkowy. Tymczasem jest jeszcze jedna cecha, która wyróżnia tę część łańcucha Alp – jego historia. To na Mont Blanc narodził się bowiem alpinizm i to tutaj raczkował i dorastał. W ciągu ostatnich dwóch stuleci ludzie wydeptali mnóstwo śladów na śniegach lodowców masywu Mont Blanc – wcześniej były to odciski chwiejnych kroków stawianych w podkutych gwoździami butach, dzisiaj są to ślady precyzyjnie wstawianych nowoczesnych raków technicznych.”
Spora garść ciekawostek
Przewodnik autorstwa Romelliego obfituje w kilkaset zachwycających fotografii, na część których naniesione zostały szlaki wspinaczkowe, a także mapki oraz przekroje. W jedenastu rozdziałach podzielonych na konkretne części masywu Mont Blanc zatapiamy się w opowieściach będących połączeniem technicznych przekazów, fascynujących ilustracji i opisów łączących merytoryczną niezbędną wiedzę. Nie brakuje dygresji właściwych pasjonatowi doszczętnie pochłoniętemu zachwytem i miłością do gór. Uwzględnione drogi opatrzone są konkretną charakterystyką, przekazami dotyczącymi podejścia, zejścia, czy też alternatywami. Przeglądy zawierają uwagi, jeśli trasa takowych wymaga, ciekawostki a nawet fragmenty poetyckie. Prócz wyczerpujących prezentacji otrzymujemy biografie i historie słynnych alpinistów. Zdecydowanie więcej teorii nie potrzeba!
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu