george i wielki wybuch„George i Wielki Wybuch” Lucy i Stephena Hawkinga to doskonałe połączenie książki przygodowej dla dzieci i młodzieży oraz lektury popularnonaukowej dla każdego, niezależnie od wieku.

„George i Wielki Wybuch” to kolejna z serii pozycja o przygodach George’a i jego przyjaciółki Annie. Fizyk i autorytet z zakresu wiedzy o kosmosie oraz jego córka, dziennikarka i pisarka po raz kolejny oddali w ręce czytelników niezrównaną i zrozumiałą opowieść o kosmosie.

Tym razem rezolutne dzieciaki w poszukiwaniu optymalnego domu dla Freddy’ego – wieprza George’a natykają się na tajne zgromadzenie POTWORÓW. Gdy Kosmos, superkomputer należący do taty Annie pomaga przyjaciołom dobrać najlepszą farmę dla zwierzaka, który z małej świnki wyrósł na całkiem pokaźnego zwierza, przypadkowo otwiera portal w miejscu tajemniczego spotkania.

Zagrożona nauka

Oto obraduje „Przyciąganie Opiera się Teorii Wszystkiego – Organizacja Rygorystów”. Zrzeszenie ukrywające swoją tożsamość planuje pokrzyżować plany naukowcom pragnącym zrozumieć Wszechświat wraz z jego prawami. Badacze prowadzą w tym celu eksperyment w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Szwajcarii. Do ich grona należy tata Annie – Eric, któremu zdaje się grozić niebezpieczeństwo… Uczeni pracując nad Teorią Wszystkiego mają szansę uzyskać odpowiedzi na pytania o proces narodzin Wszechświata. Jak i dlaczego powstał? Niestety, istnieje grupa ludzi kłamiąca społeczeństwo o zagrożeniu, które niesie ze sobą projekt.

Co gorsze, Cech Badań Naukowych dowiedział się o wykorzystywaniu Kosmosa przez Erica do prowadzenia odrębnych badań. Dokładniej ujmując – naukowiec podróżował między innymi na Księżyc, w dodatku niekoniecznie sam. Cech postanowił zwołać specjalne spotkanie w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Zebranie zadecydować ma o losie nie tylko Erica, ale i superinteligentnego komputera. Tyle że w całym przedsięwzięciu istnieje pewien niebezpieczny podstęp… Kto tak naprawdę jest w niego zamieszany? Jakby problemów było mało, Annie poznaje Vincenta. To przystojny, nieco starszy od dzieciaków karateka z nowej szkoły. Na dokładkę zarekwirowany przez Cech Kosmos zdążył wysłać przez portal Freddy’ego w idealne miejsce. Lecz nie wiadomo, gdzie ono się znajduje!

Misja ratunkowa

Jak bez udziału najinteligentniejszego komputera dzieci mogą wyruszyć na misję ratunkową do centrum naukowego w Szwajcarii? Co z przyjaźnią wystawioną na próbę przez pojawienie się Vincenta? Czy zagrożona praca nad Teorią Wszystkiego nie zostanie zniweczona? Jednak to nie wszystkie pasjonujące kwestie poruszone przez Stephena i Lucy Hawkingów.

Na czym polega praca Wielkiego Zderzacza Elektronowo-Pozytonowego? Czym jest materia i antymateria czy choćby ciemna energia? Do czego odnosi się pojęcie inflacji Wszechświata? O co chodzi z kotem Schroedingera? Reasumując, by znaleźć zrozumiałe i wyczerpujące odpowiedzi na te i mnóstwo innych pytań, zarówno małym jak i dużym kosmomaniakom ogromnie polecam tę pasjonującą książkę!


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka:

wydawnictwo zysk i s-ka