U mnie w domu sezon przeziębieniowy w pełni. Podejrzewam, że domy, w których są przedszkolaki, też już tego doświadczają. Wraz z nadejściem jesieni szukamy różnych sposobów na odporność i walkę z chorobami w jak najmniej inwazyjny sposób. Wielokrotnie można uniknąć antybiotyków i silnych medykamentów, a to, w jaki sposób to zrobić, dowiemy się z książki Claudii Ritter „Naturalne antybiotyki”.

Od lat, dopóki nie ma konieczności, unikam antybiotyków jak ognia. Z tego też względu, wiele zdrowotnych właściwości ziół, czosnku, miodu i innych darów natury, jest mi doskonale znanych. Sięgając po  „Naturalne antybiotyki”, byłam ciekawa, w jakim zakresie książka wzbogaci moją wiedzę. Jestem pod wrażeniem! Pojawiają się w niej receptury, o których nigdy nie słyszałam. Choć logicznie rzecz biorąc, właściwości poszczególnych składników faktycznie wspierają leczenie konkretnych dolegliwości, o pewnych połączeniach nie pomyślałam.

Zawartość książki

Lekturę rozpoczynamy od wprowadzenia, w którym jest nieco wiadomości na temat zastosowania antybiotyków w medycynie i porównanie ich z właściwościami antybiotyków naturalnych. Następnie czytelnik dowiaduje się, jak w zaciszu domu przygotować preparaty na bazie powszechnie dostępnych przypraw, jak je kupować i uprawiać. Będziecie zaskoczeni, jak wiele będziecie mogli wykorzystać! Wasza półka z przyprawami to istna skarbnica.

Co leczą naturalne antybiotyki?

Ponieważ każda roślina ma zupełnie inny skład i działa inaczej, będzie odpowiednia do zastosowania przy różnego typu dolegliwościach. Autorka poświęciła większą część książki na to, by pokazać, jakie napary czy syropy będą najskuteczniejsze w danym przypadku. Są tutaj podpowiedzi na to, jak sobie radzić w tak prozaicznych symptomach, jak te związane z przeziębieniem, ale są i bardziej zaawansowane. Znajdziemy receptę na przygotowanie mikstur wspierających leczenie zapalenia płuc, biegunki, grzybicy, zapalenia zatok i wiele innych.

Dolegliwości są podzielone tematyczne, więc w jednym miejscu znajdziemy kilka różnych receptur na daną przypadłość. Poza tym są przy nich informacje o tym, czy są one dla dzieci, czy dorosłych. Jeśli zdrowie jest dla Was priorytetem, koniecznie zaopatrzcie się w „Naturalne antybiotyki”. Gwarantuję, że znajdziecie w nich porządną dawkę wiedzy na temat medycyny naturalnej.


Za książkę do recenzji dziękujemy: