Maj to miesiąc idealny na zmiany – zarówno te mniejsze, jak i te, które wywracają życie do góry nogami. Zazwyczaj to właśnie wtedy zawieramy nowe znajomości, próbujemy czegoś nieco wybiegającego ponad przeciętność i staramy się za wszelką cenę odnaleźć w sobie jak największe pokłady energii. To również wspaniały czas na inspirujące, dalekie i bliskie podróże, które wzbogacają i kształtują osobowość. Zachęcam Was dzisiaj zatem do sięgnięcia po pozycję, która nadaje się w sam raz na majowe zmiany. Bystry Potok to wciągający zapis różnorodnych rozmów, przeprowadzonych w niezwykle malowniczych miejscach jak: Warszawa, Paryż czy Londyn. To właśnie tam Przemysław Chojecki spotyka ludzi, którzy inspirują i stają się natchnieniem do pracy, życia, miłości. W rozmowach porusza tematy dotyczące zarówno tych błahych jak i poważnych spraw. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zachęcam do przeczytania recenzji.
Przemysław Chojecki to osoba, która zasługuje na szczególny szacunek – pomimo bezgranicznej miłości do nauki jaką jest matematyka, postanowił poświęcić się także pracy twórczej jako pisarz. Przez pięć lat mieszkał w Paryżu, a obecnie zaaklimatyzował się w Oksfordzie. Wygłaszał seminaria i konferencje w różnych częściach świata: Nowym Jorku, Bostonie, Zurychu, Cambridge czy Bombaju. Prywatnie autor Bystrego Potoku jest także bibliofilem i kolekcjonerem sztuki – z zapałem wciąż tworzy i poszukuje natchnienia. Jego najnowsza propozycja literacka to idealny zbiorek przemyśleń ludzi żyjących gdzieś obok, którzy pomimo odmienności charakteru, statusu społecznego – są podobni jeżeli chodzi o uczucia i emocje. Zbiór rozmów to mapa nie tylko najpiękniejszych zakątków świata, ale także i współrzędne ludzkich myśli na wybrane tematy. Autor Bystrego Potoku podczas dyskusji porusza kwestie dotyczące rzeczy prozaicznych jak smak kawy, wygląd kawiarni, piękno dnia. Niekiedy dyskurs przechodzi w poważną wymianę zdań, dotykającą problemu śmierci, sił wyższych czy filozofii.
Niewątpliwie to jedna z tych propozycji literackich, która zachwyca nie tylko treścią, ale również i formą przekazu. Książkę czyta się tak jakbyśmy przysłuchiwali się zwyczajnej rozmowie, prowadzonej stolik obok w pobliskiej kawiarni. Proste, codzienne „co słychać”, przeradza się często w wywód na konkretny temat i nie potrzebne jest ku temu jakieś szczególne miejsce czy odniosła chwila w życiu. Natura ludzka skłania do przemyśleń i właśnie taką prawdę usiłuje przekazać w swojej książce Przemysław Chojecki. Niezwykle wciągające, poruszające rozmowy momentami przypominają uszczypliwą pogawędkę czy żartobliwy przekaz. Mimo to całość intensywnie pobudza do zmian i poszukiwań własnego sensu życia. Gorąco polecam każdemu, kto nie jest pewien czy znajduje się we właściwym punkcie życia, a przy każdej podejmowanej decyzji pojawia się czerwona lampka. Jestem pewna, że po tej porcji błyskotliwych pogawędek – na pewno odnajdziecie pomysł na to, aby przeprowadzić „małą” rewolucję.
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy: