numer-telefonuAudiobook, o którym dzisiaj chcę w kilku zdaniach opowiedzieć, nie należy do grupy porywających, z wartką akcją. Za to jest doskonały, jeżeli ktoś lubi tytuły melancholijne, przepełnione bólem i smutkiem. „Numer telefonu” Anny Kucharskiej opowiada o młodej kobiecie, która dwa lata wcześniej straciła matkę i do teraz nie potrafi sobie radzić ze stratą. Lektorką w tym nagraniu jest Joanna Domańska.

Główną bohaterką powieści jest Zuza Piątek, która z energicznej, spontanicznej i imprezowej dziewczyny, po śmierci mamy ucieka w pracę, za którą nie przepada, unika ludzi, w tym własnego ojca. Codziennie wstaje rano, je to samo na śniadanie, jedzie do pracy, gdzie siedzi po godzinach, wraca do domu i… dzwoni do mamy. Każdego dnia wybiera numer telefonu swojej zmarłej mamy, gdzie najpierw słucha nagranego przez nią powitania, potem nagrywa wiadomość i zdaje relację z całego dnia. Wszystko ma swój stały rytm aż do momentu, kiedy telefon odbiera obca kobieta, Teresa… Ponieważ obie przypadają sobie do gustu, zaczynają do siebie dzwonić. Od tego momentu w życiu Zuzy nadchodzi czas zawirowań i wielu decyzji, nie zawsze prostych.

Jak powiedziałam na wstępie, ten tytuł nie ma czegoś takiego jak szybka akcja. Audiobook jest czytany spokojnie, a głos lektorki jest przepełniony tym bólem, z jakim mierzy się główna bohaterka. Opisuje to, co czują ludzie po stracie ukochanej osoby, jak trudno jest im się pozbierać i zacząć na nowo cieszyć się życiem. W tym tytule jest sporo smutku i miejsca na przemyślenia, ale pojawia się też nadzieja na to, że można walczyć z demonami przeszłości. Słuchanie jest tym bardziej przejmujące, że głos Joanny Domańskiej jest stonowany, spokojny, doskonale odzwierciedla uczucia Zuzki, przez co tworzy się niepowtarzalny klimat. Dla zachęty poniżej krótki fragment tego audiobooka:


Audiobook objęłyśmy patronatem medialnym dzięki współpracy z Wydawnictwem Story Box

logo story