„Akademia Pana Kleksa”, odkąd pamiętam, należała do kanonu lektur szkolnych. Przeczytać ją musiał każdy z nas, czytać go będą również nasze dzieci. A teraz będą mogły przeczytać ją w bardzo ładnym, ilustrowanym wydaniu.

Adaś Niezgódka, jest dwunastoletnim chłopcem, któremu nic się nie udaje. Wciąż są z nim problemy, więc rodzice postanawiają wysłać go do Akademii Pana Kleksa. Jednak jest to szkoła niezwykła. Uczy się w niej dwudziestu czterech chłopców, każdy z imieniem zaczynającym się na literę A. Metody pedagogiczne profesora Kleksa różnią się od tych, stosowanych przez wszystkich nauczycieli. W Akademii nie ma zwyczajnych lekcji. Uczniowie uczą się między innymi kleksografii, leczenia chorych sprzętów, czy grają w piłkę – globus. Sama Akademia jest również niezwykłym miejscem. Z jej ogrodu można odpowiednimi furtkami przejść do różnych bajek.  Adaś zostaje uczniem Akademii i przeżywa mnóstwo niesamowitych, ale także niebezpiecznych przygód.

Chyba nie ma wśród nas nikogo, kto nie znałby „Akademii Pana Kleksa”. Jeśli nawet ktoś, z jakiegoś powodu nie czytał książki, z całą pewnością oglądał film o niezwykłym profesorze Kleksie, w którego rolę wcielił się idealnie Piotr Fronczewski. Wydawnictwo Wilga postanowiło wydać tę niesamowitą historię ponownie, w ramach Serii z niezapominajką. W serii tej ukazują się książki autorstwa wybitnych polskich pisarzy. Nie mogło więc w niej zabraknąć również tej historii.

Przepiękne, szyte wydanie w twardej oprawie, wydrukowane na grubszym papierze, z odpowiednio dużą czcionką, będzie idealne dla młodych adeptów czytelnictwa. Na dodatek wydawnictwo Wilga, zadbało o przepiękną stronę graficzną tej książki. Od okładki zaczynając, poprzez wewnętrzną wyklejkę aż po przepiękne grafiki, którymi zilustrowane są przeróżne fragmenty tekstu. Ilustracje Doroty Prończuk, są znakomicie wkomponowane w treść książki. Czytanie lektury w takim wydaniu, z całą pewnością będzie przyjemnością dla nie jednego ucznia.

Wśród dzieci i młodzieży bardzo popularny jest Harry Potter i jego przygody. Dzieciaki uwielbiają magiczny klimat niezwykłej szkoły, jaką jest Hogwart. Nie każdy z nich jednak wie, że w Polsce od ponad siedemdziesięciu lat istnieje równie ciekawa i niezwykła szkoła, jaką jest Akademia profesora Kleksa. Dzieją się tam rzeczy niezwykłe, a jej uczniowie biorą udział w bardzo nietypowych i oryginalnych lekcjach. Nie mamy się czego wstydzić, gdyż w niczym nie ustępuje ona magicznej historii J.K. Rowling. A zadaniem dla rodziców, jest zapoznać swoje pociechy z tym niezwykłym miejscem.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu