pametnik_holmes (6 z 6)…to tytuł bloga mojej kolejnej, niezwykle interesującej bohaterki, o której zdecydowałam się napisać artykuł.  Pozostając więc w tematyce pasji  – każdy z nas może rozwijać własną, indywidualną. Nie musi być ona wcale popularna, ani powszechnie znana. Moja bohaterka – Kasia, od kilku lat fascynuje się scrapbookingiem.

Muszę przyznać, że dopiero w chwili, kiedy ją poznałam, dowiedziałam się, że w ogóle istnieje takie coś i na czym to polega. Jestem zachwycona! Jej prace są nie tylko piękne, ale przede wszystkim bardzo nietypowe i oryginalne. Moja bohaterka jest przykładem na to, że poza pracą zawodową można znaleźć także chwilę czasu na swoje „przyjemności”, czym dla niej jest właśnie tak zwany „scrap”.  Tworzy swoje cudeńka, aby obdarować nimi bliskie jej osoby oraz innych, którzy trafią na jej bloga i poproszą o wykonanie czegoś na specjalne zamówienie.

Kochana Kasiu, opowiedz mi, czym jest scrapbooking – tak, jakbyś chciała nam, laikom, wytłumaczyć ogólną koncepcję i zamysł tej pasji.

Scrapbooking to sztuka ręcznego tworzenia i ozdabiania albumów ze zdjęciami (np. rodzinnymi). Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa „scrapbook”, co właśnie oznacza tego typu album. W Polsce pod hasłem scrapbooking znajdziemy również tworzenie kartek itp. W scrapbookingu chodzi ogólnie o to, aby utrwalić wspomnienia, których nie chcemy stracić. „Gołe” zdjęcia w albumie to nie wszystko. Jeśli dodamy do tego różne scrapowe (i nie tylko) dodatki: stemple, tekturki, ćwieki, nity, wstążki, zszywki, naklejki itp., dopiszemy kilka słów wspomnień, to otrzymamy wspaniałą, oryginalną pamiątkę na długie lata.

Gdzie zdobywasz doświadczenie? W jaki sposób odnajdujesz dostępne kursy i szkolenia? Czy są one jedynie „wyjazdowe” ?

Kiedyś bardzo popularnym miejsce do zdobywania i wymiany doświadczeń, było forum scrappassion.pl. Nadal mogę polecić je każdej osobie, która chciałaby spróbować swoich sił w scrapbookingu. Obecnie wiele osób przeniosło się na Facebook, tam udzielają się w różnych grupach tematycznych. Facebook jest również cennym źródłem informacji o wszelkich warsztatach, spotkaniach, zlotach. Tam po prostu informacje najszybciej się rozchodzą Kursy odbywają się w większości na zlotach lub innych tego typu imprezach w całej Polsce. Sama w tym roku wybieram się do Warszawy na VII Ogólnopolski Zlot Scrapbookingowy i do Wrocławia na IV Dolnośląskie Letnie Warsztaty Craftowe. Prowadzą je najczęściej bardzo doświadczone osoby. Na warsztatach można nauczyć się podstaw lub też poznać jakieś ciekawe triki itp. Jest to również świetna okazja do spotkania towarzyskiego. Niedawno pojawiła się również możliwość uczestniczenia w polskich warsztatach online, organizowanych przez jeden ze sklepów scrapbookingowych. Są one darmowe i w ciągu 2h wykonujemy pracę wraz z instruktorem, siedząc we własnym domu przed komputerem W co raz większej ilości miast, powstają również sklepy hobbystyczne, gdzie często można wziąć udział w warsztatach czy też darmowych pokazach.

Co powiedziałabyś osobie, która twierdzi, że jest to „marnowanie czasu i pieniędzy” , które nie przynosi żadnych konkretnych korzyści ( jeśli nie jest prowadzone jako działalność zarobkowa ) ?

Niestety często spotykam się z pytaniami, czy to mi się opłaca. Nie jest to tanie hobby, ale cóż, jedni wydają pieniądze na piwo i papierosy, a ja wydaję na papiery, stemple i inne dodatki Nie uważam tego za marnowanie czasu i pieniędzy. Oprawiam ważne dla mnie i mojej rodziny wspomnienia, które są dla nas ważne. Mam nadzieję, że za kilka lub kilkanaście lat moja córka usiądzie ze swoimi albumami i ucieszy się, że może pooglądać siebie np. spędzającą wakacje u pradziadków. Zachowanie wspomnień jest największą korzyścią jaką może dać scrapbooking. Oprócz albumów tworzę również kartki okolicznościowe, zaproszenia (chociażby chrzest czy urodziny córki), pudełka z życzeniami – tzw. exploding box, blejtramy z przestrzenną kompozycją i zdjęciem, notesy, przepiśniki (czyli notesy na przepisy kuchenne), ramki na zdjęcia. Wiele z tych rzeczy trafia do rodziny i przyjaciół, jako prezenty z różnych okazji.

Dzięki temu, że poznałam Kasię mam świadomość tego, że istnieje w naszym społeczeństwie wiele osób mających ciekawe i nietypowe pasje. Warto więc o nie dbać i je rozwijać oraz upowszechniać tak, aby inni też o tym usłyszeli. Zapraszam serdecznie na bloga Kasi, gdzie prezentuje wszystkie swoje prace: https://offcascrapuje.blogspot.com/. Warto go odwiedzić również po to, aby zobaczyć nietypowe i niezwykle oryginalne pomysły na prezenty dla swoich najbliższych.

Linki do ciekawych stron:

https://wycinanka.net/

https://www.scrapiniec.pl/

https://uhkgallery.pl/

https://www.kwiatdolnoslaski.pl/2014/03/iv-dolnoslaskie-letnie-warsztaty.html

https://scrappassion.pl/

https://www.facebook.com/events/1420858964812923/?source=1

https://sklepik.na-strychu.pl/