Chciałabym Wam przedstawić kilka miejsc, w których spędzicie niezapomniany urlop i nie tylko. Po przestąpieniu progu poczujecie, jakby wehikuł czasu przeniósł Was w dawno minione epoki. To niepowtarzalna lekcja historii, o której niegdyś można było tylko marzyć. Chcielibyście zamieszkać, choć na parę dni w zamku, w którym dawniej mieszkali książęta i szlachta? A może wolicie zweryfikować, czy Biała Dama rzeczywiście nawiedza dwory? Możecie się o tym przekonać i odwiedzić jeden z kilku zamków, w których znajdują się pokoje i apartamenty dla gości. Oto one.

Zamek w Mosznej

To malownicze miejsce położone jest 35 km od Opola. Jeśli wierzyć legendom, w średniowieczu Moszna była w posiadaniu Zakonu Templariuszy, a od 1679 roku właścicielem była rodzina von Skall. Po śmierci Urszuli Marii von Skall w 1723 roku, wioska kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. Pomysłodawcą budowy zamku był Franz Hubert, którego ojciec Hubert von Tiele – Winckler, nabył Mosznę. Barokowy pałac częściowo spłonął w 1896 roku. Po wojnie losy zamku były jeszcze bardziej burzliwe, a do niedawna służył za budynek szpitala. We wnętrzu znajduje się aż 365 pomieszczeń i 99 wież, a jego niespotykana architektura co roku przyciąga rzesze turystów.

Zamek w Moszczej jest w tej chwili m.in. Siedzibą Teatru Muzycznego Castello, który na scenie przedstawia takie operetki jak „Księżniczka Czardasza”. W doskonale przygotowanych salach odbywają się chwytające za serce utwory musicalowe i operetkowe. Oprócz tego w zamku odbywa się wiele wydarzeń. Jedno z nadchodzących, które zwróciło moją uwagę to „Wakacje z duchami”, które odbędzie się 17 lipca. W tym dniu od godziny 19.00, komnaty będę szeroko otwarte dla gości. Nocne zwiedzanie zapewni cały ogrom emocji, od śmiechu, po zaskoczenie i chwile grozy. Czyż przejście zamkową piwnicą albo przymierzanie szlacheckich strojów nie będą niezapomnianym przeżyciem?

Nawet wtedy, kiedy nie ma żadnej imprezy kulturalnej, można zarezerwować jeden z wielu pokoi i apartamentów przygotowanych dla turystów. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć tego wyjątkowego miejsca. Oprócz zamku niedaleko znajduje stadnina koni, będąca ośrodkiem hodowli koni sportowych.

Lokalizacja na mapie: kliknij tutaj 

Informacje na temat Zamku w Mosznej znajdziecie na stronie  Zamku

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

Zamek Golubski

Z eleganckiego zamku w Mosznej zapraszam wprost do krzyżackiej twierdzy z XIV wieku. Ta pokaźna budowla znajduje się na wysokim wzgórzu po prawej stronie rzeki Drwęcy. Mury zostały zakończone renesansową attyką. Pozostałością po zakonie krzyżackim jest cylindryczna baszta. Zamek zbudowany jest na planie prostokąta, na dziedzińcu znajduje się drewniany krużganek, obok którego znajduje się zejście do kawiarni w piwnicy i hotel. W latach 70-tych ubiegłego wieku powstał tam polski ruch rycerski. Do dnia dzisiejszego odbywają się w tym miejscu wyjątkowe turnieje rycerskie. W zamku mieszkała Anna Wazówna, która przez to, że była protestantką nie mogła mieszkać w Krakowie na Wawelu z bratem, królem Zygmuntem III Wazą. Oprócz turniejów rycerskich, to właśnie duch Anny, który jak głosi legenda nawiedza to miejsce, przyciąga turystów. Do dyspozycji gości hotelowych jest 20 pokoi. Poniżej kilka zachęcających do odwiedzenia tego miejsca zdjęć.

Lokalizacja na mapie: kliknij tutaj

Informacje na temat Zamku Golubskiego znajdziecie na stronie Zamku, Zamki Polskie i Zamki

Zamek Golubski
Zamek Golubski
Zamek Golubski
Zamek Golubski

Zamek w Krasiczynie

Osobom, dla których średniowieczy ascetyzm nie jest zbyt bliski, proponuję odwiedzić Zamek w Krasiczynie. Uważany jest on za perłę architektury okresu renesansu. Zbudowany jest przez Stanisława Krasickiego na przełomie XVI i XVII wieku. Zamek posiada cztery baszty, których nazwy mają nawiązywać do jego fundatorów ze świata wiecznego i doczesnego. Są to kolejno baszty: Szlachecka, Królewska, Papieska i Boska. Z zamkowego dziedzińca można podziwiać niezwykłe sgraffitowe dekoracje ukazujące sceny myśliwskie, wizerunki polskich władców, sceny biblijne i medaliony z popiersiami cesarzy. Z zamku jest jedynie 10 km do Przemyśla, a do wyprawy pieszej i konnej po okolicy zachęca panorama Pogórza Przemyskiego.

W Zamku i w samym Krasiczynie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Wśród tych, które będą miały miejsce w najbliższym czasie i zwróciły moją uwagę, godny polecenia jest XV Festiwal Kultury Japońskiej.

Do dyspozycji gości oddanych jest 96 miejsc noclegowych, w tym o podwyższonym standardzie na zamku, w Pawilonie Myśliwskim, w Pawilonie Szwajcarskim i w Powozowni. Podczas zwiedzania Zamku w towarzystwie przewodnika można zobaczyć m.in. dziedziniec, gabinet myśliwski w Baszcie Szlacheckiej, zamkową kaplicę i sale ekspozycyjne. Już same zdjęcia tego miejsca potrafią zauroczyć.

Lokalizacja na mapie: kliknij tutaj

Informacje na temat Zamku w Krasiczynie znajdziecie na stronie Zamku

Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Być może mielibyście ochotę odwiedzić Zamek, który słusznie otrzymał miano „małego Wawelu”? Zamek w Baranowie Sandomierskim był siedzibą rodu Leszczyńskich. Powstał w miejscu obronnego dworu rycerskiego w XVI wieku. Jest jednym z zabytków o światowej sławie, dlatego co roku przyciąga wielu gości zafascynowanych jego historią i osób lubiących aktywny wypoczynek. Okazała budowla doskonale wpisuje się w pejzaż nadwiślański, do tego otoczona jest pięknym parkiem z polem golfowym. Będąc w tym miejscu nie można pominąć odwiedzenia zamkowego muzeum. Wśród dodatkowych atrakcji, które są moim zdaniem szczególnie godne uwagi, wymienić trzeba pokazy walk historycznych, które pozwolą przenieść się w zamierzchłe czasy, teatr ognia i nocne zwiedzanie z duchami. Pośród pięknych historycznych miejsc, znajdują się także zamkowe apartamenty. Kuszące?

Lokalizacja na mapie: kliknij tutaj

Więcej informacji na temat Zamku w Baranowie Sandomierskim znajdziecie na stronie Zamku

Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek Czocha

Na koniec ponowne cofnięcie w czasie do okresu średniowiecza – Zamek Czocha jako warownia obronna powstał już w XIII wieku. Był przebudowywany wielokrotnie, by ostatecznie stracić swoje militarne przeznaczenie. Szacuje się, że jego schyłek świetności był w wieku XVIII, kiedy gmach został zniszczony przez pożar. W XX w. został tak przebudowany, by dostać miano jednego z najładniejszych zabytków Dolnego Śląska. Obecnie składa się z dwóch przedzamczy: dolnego i górnego, fosy, mostu oraz zamku. Już w nadchodzący weekend odbędzie się tam piknik średniowieczy. Wśród atrakcji przewiduje się m.in. naukę tańców dawnych, wystrzały z bombardy, zabawy plebejskie i… nocne zwiedzanie.

Poza zwykłymi pokojami, goście mogą wynająć pokoje tematyczne: myśliwskie, rycerskie, podróżnicze, afrykańskie, czy filmowe. W ofercie jest także pobyt w… komnacie książęcej.

Lokalizacja na mapie: kliknij tutaj 

Informacje na temat Zamku Czocha znajdziecie na stronie Zamku, Zamki Polskie i fanpege’u

Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha

Jeśli zatem szukacie wyjątkowego miejsca na romantyczny pobyt we dwoje, na pokazanie dzieciom ciekawszej strony historii lub chcecie sprezentować komuś kilka dni wypoczynku w wyjątkowym klimacie uważam, że powyższe propozycje powinniście koniecznie wziąć pod uwagę.


Grafiki pochodzą ze stron internetowych wymienionych wyżej.