DSCF4236 (2)Bitwa pod Ostrołęką była jedną z najważniejszych bitew powstania listopadowego i miała decydujące znaczenie dla jego losów. Teraz każdy może zostać dowódcą wojsk polskich lub rosyjskich i przeprowadzić tę bitwę według własnych umiejętności taktycznych, grając w grę planszową.

 Gra planszowa „Ostrołęka 26 maja 1831” to symulacja taktyczna jednej z największych bitew powstania listopadowego. Jest to gra zdecydowanie dla dwóch graczy, ewentualnie dla dwóch dobrze zgranych, potrafiących podejmować wspólnie decyzje, drużyn. W pudełku z grą znajdziemy:

– planszę 96x68cm z mapą terenu

– 3 kostki sześciościenne

– 972 sztancowane żetony (do wyjęcia z arkusza)

– 1 arkusz formatu A4 z dodatkowymi żetonami pomocniczymi do wycięcia

– instrukcję gry

– karty pomocy i tabele (wydrukowane na sztywnym papierze)

– woreczki strunowe na żetony

DSCF4241 (2)

DSCF4242 (2)

DSCF4240 (2)

DSCF4243 (2)

Przed rozpoczęciem pierwszej rozgrywki warto poświęcić dłuższą chwilę (a może nawet kilka dni) na dokładne zapoznanie się z instrukcją. Stanowi ona połączenie zasad gry (bardzo obszernych i szczegółowych), opisów scenariuszy (warunki zwycięstwa, rozstawienie jednostek, warianty gry, mapki z rozstawieniem jednostek, komentarze historyczne, będące również objaśnieniem zasad) oraz oczywiście historyczny wstęp na temat samej bitwy.

DSCF4246 (2)

DSCF4247 (2)

Gracze mają możliwość rozegrania dwóch części historycznej bitwy (scenariusz I i II), toczących się na wschodnim i zachodnim brzegu rzeki Narwi. Na początek autor proponuje jednak grę treningową wg scenariusza wprowadzającego. Nie jest rozgrywany tu żaden fragment historycznej bitwy. Ma ona na celu zapoznanie się z mechanizmem działania gry oraz możliwościami poszczególnych jednostek, ustawieniami, sposobami walki, obrony czy wpływem innych czynników na możliwości gry i jej tempo. Dokładnego zaznajomienia wymagają również poszczególne żetony pomocnicze. Gdy znamy już zasady gry, możemy przejść do rozgrywki właściwego scenariusza.

Pierwszy scenariusz zakłada opóźnienie ataku Rosjan na Ostrołękę, zdobycie przez Rosjan mostów w mieście oraz odcięcie jak największej ilości wojsk polskich znajdujących się na wschodnim brzegu Narwi i zadanie jak największych strat Polakom. Wygrywa ten z graczy, który po rozegraniu wszystkich dwunastu etapów zdobędzie więcej punktów zwycięstwa. Do wygranej może dojść również w wyniku kapitulacji przeciwnika. Scenariusz ten można rozgrywać w czterech wariantach o różnym stopniu trudności.

Drugi scenariusz zakłada bitwę na zachodnim brzegu rzeki, po zdobyciu miasta i opanowaniu mostów przez Rosjan. Gracz dowodzący wojskami polskimi ma na celu zniszczenie mostów i oddziałów rosyjskich, którym udało się przedostać na zachodni brzeg Narwi (mosty są kluczowymi obiektami w całej grze). Jest to dużo dłuższy scenariusz (zakłada 29 etapów) z dodatkowymi zasadami oraz możliwością wykorzystania żetonów bonusowych urozmaicających grę. Jest dużo bardziej skomplikowany od pierwszego scenariusza. Wygrana, podobnie jak w pierwszym scenariuszu, należy do osoby, która zdobędzie więcej punktów zwycięstwa lub której przeciwnik skapituluje.

„Ostrołęka 26 maja 1831” jest grą znakomitej jakości zarówno pod względem technicznym (wykonanie), jak i merytorycznym. Szczegółowo przygotowana plansza – mapa oraz żetony zachęcają do poświęcenia jej czasu, a tego na początek należy przeznaczyć dość dużo. Gra jest wymagająca, ale znakomicie przedstawia realia bitwy. Przygotowanie i złożenie gry również zajmuje nieco czasu, ze względu na ilość żetonów używanych do rozgrywki. Zdecydowanie jest to gra dla fanów strategii lub historii, którym ją gorąco polecam. Zmusza do myślenia i postępowania zgodnie z zasadami. W trakcie rozgrywki warto działać spokojnie, nie podejmować pochopnych decyzji, gdyż mały błąd może szybko urosnąć do olbrzymich kłopotów. Mnogość wariantów gry oraz obecność dodatkowych zasad powoduje, że „Ostrołęka” będzie atrakcyjna również dla graczy mających w niej duże doświadczenie.

Jedynym minusem całości, wg mnie, jest plansza, gdyż zdecydowanie bardziej wolę te w twardej wersji. Nie jest to raczej gra rodzinna czy też na wieczory ze znajomymi, jest to bardziej propozycja na spokojne spotkanie w dwuosobowym gronie. Gra ta może być również znakomitym sposobem nauki historii dla uczniów na lekcjach tego przedmiotu.

A jakie Wy macie doświadczenia z tego typu grami? Macie ulubione gry strategiczne? Podzielcie się nimi z nami.


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Instytutowi Wydawniczemu Erica

ERICA-logoJPG