Do układania puzzli potrzebne są: kawałek podłogi czy stołu i obrazek pocięty na tysiące małych, rozsypanych kawałków. Tę pożyteczną zabawę można udoskonalić za pomocą kilku akcesoriów. Sorter, mata czy klej przydadzą się nie tylko zaawansowanym graczom. Jak z nich korzystać?
Układanie puzzli ma wiele zalet. Pobudza wyobraźnię, uczy spostrzegawczości i cierpliwości, trenuje umysł i rozwija zdolności przestrzennego widzenia oraz planowania. Mnóstwo wzorów, obrazków i rodzajów puzzli, jakie oferują światowi producenci tacy jak Ravensburger, Educa, Jumbo czy Heye potwierdzają, że jest rozrywka dla każdego. Już dawno skończyła się epoka, w której dominowały tylko puzzle z pocztówkowymi widokami. Gracze mogą przebierać nie tylko w różnych motywach układanek, ale także w ilości elementów czy w kształtach ułożonych puzzli. Istnieją puzzle składające się z zaledwie kilku kostek, czyli tradycyjnych elementów z wypustkami i wgłębieniami, a także zestawy zawierające po kilka tysięcy czy nawet 33 600 elementów („Wild Life” od firmy Educa).
Czy układacie puzzle składające się z tysiąca kawałków, czy też podejmujecie wyzwanie i sięgacie po bardziej zaawansowane zestawy, mogą przydać się pewne akcesoria hobbystyczne specjalnie dla miłośników rozsypanych obrazków.
Mata, czyli mobilne puzzle
Układanie puzzli zawsze zaczyna się od pudełka: oglądamy wzór, czytamy opis, a gdy już zdecydujemy się na właściwy zestaw, kupujemy go i wracamy do domu, by cieszyć się składaniem obrazka w całość. Przed wysypaniem tysięcy drobnych kostek warto wybrać odpowiednią powierzchnie do układania. Nie każdy ma w domu szeroki blat lub spory kawał niewykorzystanej podłogi. Z pewnością domownicy nie będą zadowoleni, gdy nagle stół w jadalni zostanie zastawiony fragmentami układanych puzzli. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji jest specjalna mata do układania puzzli.
Ten gadżet składa się z antypoślizgowego materiału, tuby oraz gumowych zapinek. Puzzle układa się na macie, a gdy trzeba będzie schować wystarczy delikatnie nawinąć materiał na tubę i spiąć gumkami, by się nie rozwinął. W ten sposób puzzle nadają się do przenoszenia, a po rozwinięciu będą dokładnie w tym miejscu, w którym je ułożyliśmy. Mata do puzzli to bardzo przydatny wynalazek, ponieważ zostawiając rozsypaną układankę bardzo łatwo jest zgubić małe elementy. Nic nie daje takiej satysfakcji, jak umiejscowienie ostatniej kostki. Nie pozbądź się tej przyjemności i zadbaj o każdy element i ułożony fragment. Maty można dobierać w zależności od wielkości układanki. W sklepie Art-puzzle.pl można dostać Parking Puzzle firmy Educa do zestawów zawierających maksymalnie 1500 elementów oraz Puzzle Pad od Heye – matę na 2 tys. kostek.
Sposób na szybkie układanie
Wiele osób nie lubi układać puzzli, ponieważ zraziło się do nich skomplikowanym zestawem. Istnieje kilka technik rozwiązywania tej zagadki, które znacznie ułatwiają grę i mogą pomóc niedoświadczonym zawodnikom. Jedną z nich jest sortowanie puzzli. Po wysypaniu zawartości opakowania na matę, warto posegregować kostki pod względem ich kształtu (puzzle z ramką i inne) oraz koloru i tego, co na nich się znajduje. Koniecznie należy się wtedy posiłkować obrazkiem. W ten sposób można układać poszczególne fragmenty obrazka, które potem wystarczy ze sobą połączyć. Zwykle zaczyna się od ramki, ponieważ jest najprostsza. Do segregowania kawałków można zastosować Puzzle Sorter (Heye). Zestaw składa się z sześciu różnokolorowych pudełek. Dzięki nim posortowane puzzle nie pomieszają się i nie pogubią. Poszczególne pudełka można włożyć jedno w drugie, co oszczędza miejsce i ułatwia przechowywanie. Teraz wystarczy tylko układać: fragment po fragmencie.
Trwała dekoracja
Położyłeś ostatni element? Gratulacje! Teraz warto byłoby pochwalić się sukcesem z innymi. Wiele obrazków i motywów na puzzlach świetnie nadaje się do udekorowania ścian mieszkania, tym bardziej, że to Twoja robota. Najlepiej nadaje się do tego antyrama. Zanim nałożymy szybę i powiesimy dzieło, najpierw warto wzmocnić elementy klejem do puzzli. Od Art-Puzzle dowiadujemy się, że klej dodatkowo zakonserwuje układankę tworząc matową, bezbarwną oraz antystatyczną powłokę. Cienką warstwę kleju do puzzli należy rozprowadzić na „prawej” stronie, czyli bezpośrednio na obrazku. Można wykorzystać gąbkę lub plastikową kartę. Płyn, wnikając między szczeliny, wzmocni połączenia elementów. Klej do puzzli nie skleja kostek jak cement, więc konieczne będzie zamknięcie układanki w antyramie. Po sklejeniu można jeszcze raz ułożyć te same puzzle. Wystarczy delikatnie rozdzielić elementy od siebie.
Układanie puzzli to świetna rozrywka, a dzięki kilku akcesoriom może być też znacznie wygodniejsza.
3 Replies to “Co przyda się podczas układania? Wybieramy akcesoria do puzzli.”