Uczone Siostry Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich, Natacha Henry

uczone-siostryRodzina Curie od dawna mnie fascynowała. Maria Skłodowska – Curie skradła moje serce już kilka lat temu. Czytałam wiele publikacji na jej temat, o dokonaniach naukowych, o udziale w Lidze Narodów. Miałam w rękach książkę napisaną przez jej córkę – Ewę Curie. Czytałam także o Irenie Curie. Szczerze przyznam, że za każdym razem z podziwem. Jest kobietą godną naśladowania. I jak każdy z nas miała swoje słabości, co sprawiło że stała się bliższa przeciętnemu człowiekowi. 

Z przyjemnością czytałam o emocjach, które towarzyszyły Marii i Piotrowi Curie podczas prac nad ich odkryciami. Skłodowska to niebywale skromna, pracowita i silna kobieta. Książka Natachy Henry, „Uczone Siostry Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich” stanowiła dla mnie niejako dopełnienie wiedzy na temat uczonej. Obejmuje informacje o środowisku rodzinnym, w którym przyszło Marii kształtować swój nietuzinkowy umysł. Mówi o relacjach z innymi osobami, które ją wspierały i mobilizowały do pracy. To wsparcie bliskich miało niebywały wpływ na jej niezłomny charakter. Ich obecność i wiara w nią sprawiły, że kobieta pomimo dość odległych czasów, stała się inspiracją dla mnie i wielu kobiet.

Kto miał wpływ na życie Marii Skłodowskiej – Curie?

Duże znaczenie w życiu Marii miała obecność siostry Bronisławy. Ich niezwykła więź, wsparcie oraz ogromne zrozumienie jest bardzo imponujące i godne naśladowania. Wartości, którymi się otaczały miały wpływ na ich dalsze losy. To one ukształtowały ich życie i sprawiły, że zdobywały to, co dla wielu kobiet do dziś jest bardzo trudne. Wzajemne wsparcie miało duży wpływ na intelektualny i zawodowy rozwój kobiet. I choć Bronisława nie otrzymała Nagrody Nobla również ukończyła Sorbonę.

Książka ukazuje jak przepięknie przeplatały się losy sióstr. Kobiety zawarły między sobą umowę: starsza Bronia wyjechała studiować medycynę na Sorbonie, podczas gdy Maria miała pracować w kraju na jej utrzymanie. Po zakończeniu studiów to Bronia miała wspierać finansowo uczącą się siostrę.

Co osiągnęły siostry Skłodowskie?

Taki właśnie był początek niezwykłej historii, która przyniosła jednej z sióstr tytuł doktora medycyny i sławę współzałożycielki najsłynniejszego i najnowocześniejszego sanatorium na ziemiach polskich, drugiej zaś – profesurę na Sorbonie oraz dwie Nagrody Nobla. Ich wspólnym, trwałym dziełem było powołanie do istnienia Instytutu Radowego w Warszawie.

Książka „Uczone Siostry Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich” autorstwa Natachy Henry to historia o miłości, o wartościach oraz o sile charakteru. Stanowi dowód na to, jak duży wpływ ma rodzina na nasze losy.

Maria Skłodowska-Curie to jeden z najwybitniejszych naukowców w dziejach. Sukces tej niepozornej, skromnej kobiety i cudzoziemki w hermetycznym, zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki, jest tym bardziej spektakularny, że jako pierwsza kobieta w historii została profesorem Sorbony. Była pierwszą przedstawicielką płci pięknej i jedynym dotychczas naukowcem, który zdobył Nagrodę Nobla z dwóch różnych dziedzin naukowych. Maria jest również jedyną noblistką, której córka także otrzymała to wyróżnienie oraz jedyną kobietą, którą w uznaniu zasług pochowano w paryskim Panteonie.


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu

Freddie Mercury i ja