Sisi – serce, które wciąż gdzieś gna

Sisi w Tyrolu. Serce, które wciąż gdzieś gna autorstwa Jeannine Meighörner to jeden z niekwestionowanych bestsellerów ubiegłego roku. Książka opowiada historię uwielbianej przez miliony cesarzowej Sisi, bawarskiej księżniczki, która mimo iż żyła w XIX-wiecznej Austrii, do dziś rozpala wyobraźnię ludzi na całym świecie.

Odkąd pamiętam uwielbiałam oglądać filmy dotyczące cesarzowej Sisi i czytać książki na jej temat. Późniejsza żona cesarza Austrii Franciszka Józefa do dziś stanowi zagadkę, a opowieści o jej fanaberiach, charakterze i urodzie nie mają końca. W najnowszej publikacji dotyczącej cesarzowej można dowiedzieć się o niej wielu nowych rzeczy.

Cesarzowa Sisi

Sisi była niezwykle barwną, ale i dość kontrowersyjną postacią. Bardzo dbała o sprawność fizyczną, co w ówczesnych czasach wzbudzało niemałą sensację wśród jej poddanych. Pielęgnowała również swoją urodę, duży nacisk kładła na edukację. Dużo czytała, moża wręcz powiedzieć, że nie rozstawała się z książką. Mimo iż dzięki korzystnemu małżeństwu została cesarzową Austrii, męczyło ją nieustanne życie na świeczniku. Coraz częściej w pałacu czuła się jak w złotej klatce. Jej wolna i niespokojna dusza pragnęła wolności. Gdy tylko mogła, udawała się w podróż, byle tylko opuścić Wiedeń, w którym czuła się nieszczęśliwa. Często uciekała do Tyrolu, z którym łączyło ją dużo pięknych wspomnień z okresu młodości…

Najpiękniejsza monarchini Europy

Jeannine Meighörner w swojej książce patrzy na Sisi oczami tych, którzy mieli z nią styczność – mieszkańców Innsbrucku, służby, oficjeli, oddaje także głos ówczesnej prasie. Z ich wewnętrznych rozważań bohaterów, rozmów oraz artykułów wyłania się sylwetka „habsburskiej celebrytki”, która na zewnątrz była silną cesarzową, w środku zaś pozostała wrażliwą dziewczyną, nieprzystosowaną do dworskiego życia.
Co jest nowatorskiego w tej publikacji o cesarzowej? Autorka nie napisała kolejnej suchej, opartej wyłącznie na faktach biografii, lecz dzięki połączeniu powieści historycznej z pasjonującą fabułą, w którą zostały wplecione epizody romansowe, oddała czytelnikom barwną opowieść o kobiecie z krwi i kości, która miała swoje słabości, swoje wzloty i upadki – była jak każdy z nas. Jeannine Meighörner książkę rozpoczęła od ukazania Sisi jako młodej, niewinnej dziewczyny, która pod wpływem pełnionej fukncji i innych ludzi zmienia się. Autorka opisała życie Sisi od młodości aż po jej śmierć, pokazała inną twarz cesarzowej, uczyniła ją bardziej ludzką. Sisi w Tyrolu to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii i pięknej cesarzowej. Napisana przystępnym językiem, z ciekawymi postaciami oraz dynamiczną akcją sprawi, że nie będziecie mogli się od niej oderwać nawet na chwilę.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu: