„Seks i inne choroby cywilizacyjne” – audiobook

Kilka dni temu na naszym fanpage’u pytałyśmy naszych Czytelników o to, który z dwóch audiobooków chcieliby poznać w pierwszej kolejności. W odpowiedziach pojawiała się książka „Seks i inne choroby cywilizacyjne” Marty Płusa, a oto i obiecana recenzja. Książka pozornie opowiada o trzech koleżankach: Oldze, Ewce i Natalii, których losy naprzemiennie pojawiają się w kolejnych rozdziałach. Każda z nich ma inne problemy i skrzętnie skrywane tajemnice. W praktyce jednak, autorka brutalnie obnaża słabości dzisiejszej cywilizacji, opowiada o bezduszności, instrumentalnym seksie, chciwości i innych ułomnościach ludzkiego charakteru.

Pierwsza z dziewcząt, Ewka, jest klasycznym przykładem nimfomanki. Jej życie toczy się od orgazmu do orgazmu. Oprócz dwóch kochanków, każdego dnia towarzyszy jej przynajmniej kilkukrotna masturbacja. Jej obsesja nie raz doprowadza jej do bólu, a seks staje się coraz mniej satysfakcjonujący. Usiłuje znaleźć pracę i przebić się przez niewidzialny sufit do wymarzonej pracy w telewizji.

Kolejna, Natalia, na co dzień pracująca w biurze architektonicznym podobnie jak Ewka poszukuje częstego i regularnego seksu. Jest w bardzo toksycznym związku z kilkanaście lat starszym od siebie operatorem telewizyjnym, Witem. Mężczyzna leczy się psychiatrycznie, a jego problemy są z każdym rozdziałem poświęconym życiu Natalii coraz bardziej uwypuklane. Jego zachowanie jest coraz bardziej irracjonalne, a dziewczyna nie potrafi się od niego uwolnić, tym bardziej, że jest uzależniona od seksu z tym człowiekiem.

Ostatnia, Olga, jest córką bogatych dziennikarzy i sama pracuje w telewizji. Ma obsesję na punkcie swojego wyglądu. Ma poważne zaburzenia odżywiania, a ideałem jej piękna są anorektyczki. Sama w zasadzie nic nie je chcąc, by odstawały jej żebra. Prawda jest taka, że wbrew temu, co sama o sobie myśli, anoreksja już jej dotyczy i jest coraz bardziej wychudzona. Jej partner, serialowy aktor Marcin, coraz bardziej się od niej odsuwa. Olga jest typową wychuchaną jedynaczką, której nigdy nie brakowało pieniędzy na zachcianki. Uważa, że każdy jej wszystkiego zazdrości. W przeciwieństwie do koleżanek nie lubi seksu i nie rozumie, jak może on sprawiać przyjemność.

W zasadzie każda z głównych bohaterek szuka swojego miejsca w świecie pozbawionym uczuć i emocji. To co jest charakterystyczne dla tej książki to jej bezpośredniość, całkowity brak cenzury, wręcz wulgarność. Seks, orgazm i masturbacja są opisane wszelkimi możliwymi sposobami i w zasadzie stanowią główny trzon książki. Wokół seksu toczy się w niej wszystko, choć jego następstwa i motywy są różne. Właśnie z tego względu nie jest to lektura, która może zainteresować każdego.

Jest to ewidentnie przykład książki z pazurem, pokazuje zawiść, zazdrość, zaborczość. W audiobooku wręcz idealny jest głos lektorki, Magdy Karel. Znać ją możecie z takich produkcji jak „Rezerwat”, „Skazany na bluesa”, „Ojciec Mateusz” i „Barwy szczęścia”. Potrafi wczuć się w naiwne panienki, ich prymitywne teksty. Jednocześnie potrafi nadać głosowi taki ton, by był rzeczowy, okazywał smutek, zagubienie albo wyzutą z wszelkich emocji obojętność. Ponieważ pojawia się niejedna sprzeczka między parami, momentami rozmowy są bardzo głośne, obfitujące w krzyki, sarkazm i ironię. W innych momentach lektorka zbliża się niemal do szeptu, w który trzeba się wsłuchać, żeby usłyszeć wszystkie słowa. Dzięki temu łatwiej wczuć się w sytuację poszczególnych bohaterek. Ich opowieści można przyrównać do zwierzeń przyjaciółki, która siedzi obok i opowiada o swoich problemach.

Poniżej krótka próbka tego, czego można spodziewać się po tej książce. A już niebawem będziecie mieli okazję wygrać audiobooka w jednym z naszych konkursów.


Za audiobooka do recenzji dziękujemy 

logoaudio