PO KRĘGOSŁUPIE EUROPY – Dariusz Lipiński

Około 1700 km w siedemnaście dni – to około 100 km dziennie, w tej odległości nie było by nic zadziwiającego, gdyby nie fakt, że została pokonana w tak krótkim czasie… rowerem. Dariusz Lipiński w swojej nowej książce Po kręgosłupie Europy pokazuje, że ludzie cały czas potrafią przesuwać granice własnych możliwości. 

Po kręgosłupie Europy to barwnie opisana relacja z wycieczki rowerowej rozpoczynającej się w Paryżu, a kończącej w Santiago de Compostela. Autor w swojej opowieści przybliża nie tylko malownicze krajobrazy, lecz także kulturę poszczególnych, mijanych po drodze nacji, a przede wszystkim ciągłych relacji zachodzących na linii Wschód – Zachód. Książka jest pełna refleksji nad zmianami zachodzącymi na Starym Kontynencie, ale także relacji i więzi ojca z synem, bowiem w podróż autor nie wyruszył sam, lecz ze swoim synem Tomaszem. Panowie przygotowywali się do tej eskapady rok, planowali poszczególne trasy, rezerwowali noclegi, a także szukali historycznych miejsc wartych odwiedzenia.

Dariusz Lipiński – to poseł na Sejm V i VI kadencji, nauczyciel akademicki, fizyk, samorządowiec, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku.

Książka napisana jest malowniczym językiem, bardzo łatwo się ją czyta, a tekst wzbogacony przepięknymi fotografiami urozmaica całość i podnosi jej walory. Dzięki tym zabiegom opisywane mijane miejsca stają się bliskie czytelnikowi i wzbudza się chęć samodzielnego ich odwiedzenia. Zdecydowanie zaciekawiła mnie nazwa Santiago de Compostela – to przepiękne miasto w północno-zachodniej Hiszpanii. Stanowi miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa. Od średniowiecza Santiago de Compostela uznawane jest za cel wielu pielgrzymek i święte miejsce dla chrześcijan i katolików.

Zdecydowanie mogę polecić tę pozycję wszystkim miłośnikom podróży, szczególnie tych nietradycyjnych. Dzięki tej książce znajdziecie trochę słońca w te pochmurne, zimowe dni, zaś czar wspomnień lata zainspiruje was do zaplanowania własnych wiosenno-letnich podróży rowerowych, tych większych, i tych mniejszych.

 


Za książkę do recenzji dziękujemy:

wydawnictwo zysk i s-ka