Pamiętnik inteligenta – Jerzy Rakowiecki

Pamiętnik inteligenta to pięknie opisane, pełne emocji i barwne wspomnienia uczestnika Powstania Warszawskiego. Książka stanowi biografię Jerzego Rakowieckiego. 

Jerzy Rakowiecki to aktor i reżyser, który w swojej biografii przedstawia historie ze swojego życia rozpoczynając od lat dziecięcych, poprzez czas wojny i Powstania Warszawskiego, by pokazać życie po powstaniu i swoją późniejszą karierę. Był żołnierzem AK i uczestnikiem powstania. Rakowiecki podczas okupacji studiował na Wydziale Aktorskim Sztuki Teatralnej w Warszawie. Sam grywał na deskach teatrów w Łodzi, Krakowie i Warszawie, by później podjąć pracę jako reżyser w teatrach stołecznych.

I podobnie jak inni, czasem bałem się, czasem w ogóle nie odczuwałem strachu, byłem stwardniały jak drzewo, w które po zimie nie weszły jeszcze soki. Dlaczego? Takich pytań znaleźć mogę bez trudu więcej. Dlaczego przeżyłem tę hekatombę, choć według wszelkich zasad logiki powinienem zginąć wielokrotnie, a byłem „tylko” ranny i kontuzjowany? Cóż, nawet w sytuacjach ekstremalnych nie ma innych reguł jak ta, że nie zawsze się one sprawdzają. (…)
Mimo to do dziś nie mogę pojąć, czemu – a słyszę jego ryk – czemu ten wrzeszczący oficer niemiecki,  czasie gdy rozwalali szpital powstańczy na małej uliczce Idzikowskiego (boczna od Zagórnej), gdy przystawili mi pistolet do wychudłych jakże wówczas piersi, gdy wgniatał mi go w żebra, czemu nie strzelił?

Pamiętnik inteligenta to ciekawe historie o życiu bez zbędnych ozdobników i ubawień. To szczere rozważania na temat naszego kraju i rodaków. Z całą pewnością nie jest to łatwa pozycja, bowiem sam język w niej zastosowany jest wymagający. Książka jest wydana bardzo ładnie. Czarna, prosta okładka w połączeniu ze złotą czcionką odzwierciedla wartość zawartą w środku. Całość wzbogacona jest czarno-białymi fotografiami.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

edipresse

  • Grazyna st.

    Lubię czytać od czasu do czasu tego typu książki. Dzięki za recenzję.