„Moje dorastanie” Elżbiety Buczyńskiej

moje-dorastanie-papierowy-motyl1To już kolejna recenzja powieści wydanej pod skrzydłami Papierowego Motyla. „Moje dorastanie” autorstwa Elżbiety Buczyńskiej to historia młodej dziewczyny, która niespodziewanie została postawiona w sytuacji, kiedy musiała bardzo szybko wydorośleć. Czy jest to książka dla nastolatków? Chyba nie tylko…

Główna bohaterka Magda to wzorowa uczennica i dobrze wychowana dziewczyna. Wiedzie spokojne i względnie poukładane życie. Poznajemy ją, kiedy ma 15 lat i jej życie zostaje wywrócone do góry nogami. Jej mama wyrusza do Włoch w poszukiwaniu pracy i zostawia Magdę oraz jej starszego brata Darka z ojcem, który boryka się z uzależnieniem od alkoholu i wszystkie przesłane przez matkę pieniądze przepija, zostawiając dzieci same sobie. Pod nieobecność mamy, alkoholizm ojca przybiera na sile. Magda i Darek pierwszy raz doświadczają głodu, bo nie mają pieniędzy ani na jedzenie, ani też na kupno podstawowych artykułów, takich jak chociażby proszek do prania.

Zmuszeni trudną sytuacją rodzeństwo jest gotowe rzucić szkołę i podjąć byle jaką pracę, by mieć za co żyć. Kiedy pijaństwo ojca zaczyna ich przerastać i sprzedaje wszystkie wartościowe rzeczy z domu, by kupić kolejne butelki wódki, a jej relacje z bratem znacznie się pogorszyły, Magda decyduje się wyjechać do Włoch, do matki. Za schowane przed ojcem oszczędności kupuje bilet w jedną stronę do Włoch, by na miejscu podjąć się ciężkiej, fizycznej pracy.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wątek miłosny – Magda we Włoszech poznaje przystojnego Włocha imieniem Marco… Cóż o miłości może wiedzieć nastolatka? Magda może Was zaskoczyć swoją determinacją i dojrzałością – w końcu odbyła już bolesną lekcję ekspresowego dorastania. Czy przełoży się to na relacje międzyludzkie?

Niech Was nie zmyli fakt, że główna bohaterka to 15-letnia dziewczyna, bo „Moje dorastanie” niekoniecznie jest skierowane do nastolatków. Śmiało mogą po nią sięgnąć osoby zdecydowanie pełnoletnie – z pewnością znajdą tam coś dla siebie.


Już niebawem ruszy konkurs, w którym do wygrania będzie jeden z 3 egzemplarzy „Mojego dorastania” Elżbiety Buczyńskiej – obserwujcie nas na Facebooku, żeby tego nie przeoczyć :)

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękujemy wydawnictwu Papierowy Motyl:

logo_papierowy1