Maria Skłodowska – Curie. Złodziejka mężów – życie i miłości – wg Iwony Kienzler

maria-sklodowska-curie-zlodziejka-mezow-zycie-i-milosci-b-iext31223254Maria Skłodowska – Curie skradła moje serce już w liceum. Fascynował mnie fakt, że spośród fotografii mężczyzn – naukowców, jedynie ona reprezentowała kobiety. Później przyszedł taki moment, kiedy przeczytałam sporo książek na jej temat. Wspominam przede wszystkim książkę napisaną przez Ewę Curie, córkę noblistki. Czytałam o tym jak Skłodowska angażowała się w Lidze Narodów, jak przyjaźniła się z mężczyznami m.in. z Einsteinem, ale również o tym jak niesprawiedliwy los zabrał jej życie rodzinne, jak wtargnął niespodziewanie w jej świat smutek i niezrozumienie.

Kiedy miałam okazję przeczytać książkę „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów – życie i miłości” Iwony Kienzler– nie wahałam się. Choć tytuł nie przypadł mi do gustu. Z góry skazuje Skłodowską na pomówienia i oskarża ją bez możliwości sprostowania. Tytuł powstał na podstawie artykułu, który ukazał się 4 listopada 1911r. w Le Journal, na łamach którego autor określił naszą rodaczkę jako „porywaczkę mężów”. Dziś nikt nie robiłby z tego powodu tak wielkiej sprawy, wtedy był to temat, który mógł zrujnować nie jedną karierę.

Skłodowska została postawiona przed pręgierzem opinii publicznej i musiała samotnie przełamywać kłamliwe stereotypy. Mimo wszystko nie zrezygnowała z badań naukowych oraz z wyzwań samotnej matki. Bardziej lub mniej udanie łączyła obowiązki wychowawcze z pracą naukową, co świadczy jedynie o tym, że była kobietą silną, ale również potrzebującą wsparcia.

Powieść Kienzler to historia skromnej guwernantki, która poprzez ciężką pracę osiągnęło wielki sukces, którym Polska do dziś dnia się szczyci. Sama historia burzliwego romansu z wybitnym francuskim fizykiem Paulem Langevinem pojawiła się dopiero na 246 stronie, dlatego osoby, które chcą poznać historię życia słynnej kobiety – naukowca spokojnie mogą sięgnąć po tą pozycję. Książka podzielona jest na poszczególne okresy z życia Skłodowskiej. Czytelnik poznaje w detalach historię słynnej noblistki, życie codzienne, ale również szalone epizody z wakacji okresu dzieciństwa, które spędziła w różnych miejscach okupowanej ojczyzny.

W życiu niczego nie należy się obawiać. Należy jedynie zrozumieć.

Maria Skłodowska – Curie

Maria Skłodowska-Curie była wybitną osobowością: jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej w 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych i matematycznych na Sorbonie, była pierwszą kobietą-profesorem Sorbony, pierwszą kobietą i jedną z czterech osób, której przyznano dwukrotnie Nagrodę Nobla. Nasza rodaczka jest też pierwszą i jedyną kobietą, spoczywającą w paryskim Panteonie i jednocześnie pierwszą osobą tam pochowaną, o innej niż francuska, narodowości.

maria-sklodowska-curie-kobieta-z-16840_l

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy

bellona logo do prezentacji